Szlak turystyczny "Przez źródło Bełkotka na Przedziwną”

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Szlak prowadzący przez „źródło Bełkotka” do g. „Przedziwnej” oznaczony jest kolorem biało- niebieskim, a jego dystans to skromne 2, 2 km.

Czas przejścia to ok 1, 2 h. Rozpoczynając wędrówkę od potoku Bełkotka na szczególna uwagę zasługuje jego historyczny rys, który mówi o tym, ze jest to najstarsze źródło w Iwoniczu Zdroju. Sama nazwa potoku pochodzi od wydobywającego się w tym regionie gazu ziemne i wody co powodowało swoisty bełkot. W dawnych czas wody potoku uważane były za lecznicze. Były sławne na cały kraj i opisywane jako lecznicze przez wielu lekarz. Na chwilę obecną źródełko ogrodzone jest piękną murowaną z elementami żelaznymi balustrada. Sam efekt wydobywania się gazu i bulgotania został znacznie osłabiony, przez eksploatacje nafty, ale mimo to jest jednym z ciekawszych i urokliwych miejsc w Iwoniczu. Obecnie nad potokiem znajduje się jaz oraz pomnik ku czci Wincentego Pola. Właściwości lecznicze wody z Bełkotki znane były już w XV wieku. Trasa wędrówki biegnie z Iwonicza wzdłuż wąskiej zabudowy, potem parkiem o nawierzchni z dużych płyt sześciobocznych. Dalsza cześć trasy biegnie wygodną, szeroką i dobrze przygotowaną ścieżką leśną. Na spacerowiczów czekają tu prócz atrakcyjnego źródła Bełkotki również, wąwozy, odsłonięte korzenie starych drzew. Dalej ścieżka robi się węża i bardziej stroma, i jest to ostatni fragment z podejściem pod górę Przedziwną. Z góry w miejscach przecinki leśnej rozciągają się wspaniałe widoki. Cała trasa jest dobrze przygotowana, ponieważ są na niej liczne ławki, altanki umożliwiające odpoczynek itp.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3511