Szlak Turystyczny „Do cerkwi w Bałuciance”

Adres:

Iwonicz-Zdrój

Mieszany bo niebiesko- żółty szlak biegnący z Iwonicza Zdroju do Bułcianki to przykład szlaku mieszanego o zróżnicowanej trudności.

Łączy cechy dwóch szlaków niebieskiego biegnącego dłuższą trasa, ale nie będącego szlakiem głównym, a cechami szlaku żółtego, który ma charakter szlaku łącznikowego. Wycieczkę rozpocząć należy w okolicach Placu Oczki, gdzie zlokalizowany jest kościół parafialny p. w św. Iwony I Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu Zdroju. Podążać należy wzdłuż potoku iwonickiego, dalej kierować się należy zgodnie z drogowskazami do Klimówki, potem mijamy wzniesienie Borowinowa o wysokości 506 m. n. p.m gdzie po dziś dzień spotkać można ślady po wydobywaniu w tym rejonie ropy naftowej. Idą szlakiem przy dobrej pogodzie można podziwiać zabudowania Iwonicza oraz piękno lasu iwonickiego. Szlak dalej prowadzi pod górą Glorietta 551 m. n.p. m. a następnie prowadzi do wsi Przymiarki, gdzie dalej kierować się należy wzdłuż drogowskazów terenami polnymi do drogi łączącej Turkówkę z Bałucianką. W Bałuciance znajduje się cerkiew grekokatolicka pw. Zaśnięcia Przeświętej Bogarodzicy w Bałuciance, jej pochodzenie datuj się na 1750 rok. Jest to typowa cerkiewna budowla drewniana o konstrukcji zrębowej. Dach pokryty gontem. W środku cerkwi widnieje czterostrefowy ikonostas o barokowym pochodzeniu. W cerkwi zachował się świecznik z przełomu XVIII i XIX wieku oraz carskie wrota wykonane zgodnie ze szkoła halicką uważane za jedne z najstarszych w Polsce. Obok cerkwi znajduje się murowana dzwonnica, ale niestety bez dzwonów, które prawdopodobnie zostały zrabowane przez Niemców. Szlak malowniczy biegnący zarówno przez pola, lasy i łąki, pięknie kończy się zabytku wpisanym na Szlak Architektury Drewnianej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1911