Muzeum Klasztoru Ojców Dominikanów

Adres:

ul. Szewska 1 23-300 Janów Lubelski

Przy rynku starego miasta w Janowie Lubelskim znajdują się kościół oraz klasztor dominikanów.

Oprócz tego przy kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela będącego jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej znajdują się dawne zabudowania dominikańskie zabudowania klasztorne, gdzie obecnie zakonnicy z zakonu dominikanów prowadzą muzeum - Muzeum klasztoru Ojców Dominikanów. Muzeum otwarte zostało w 2010 roku. Zajmuje ono cztery pomieszczenia i nazywane jest inaczej Skarbcem ojców Dominikanów. Obejrzeć tutaj możemy różnego rodzaju malowidła, między innymi portrety dawnych przeorów klasztoru. Ekspozycję Muzeum klasztoru Ojców Dominikanów podzielić możemy na trzy kategorie - przedstawienie roli, którą spełniał klasztor, jak wygląda praca mieszkających w nim zakonników a także jakie znaczenie w przeszłości miał dla wiernych, wszystko to jednak koncentruje się na działalności a także minionych dziejach zakonu dominikańskiego w Janowie Lubelskim. Do użytku ufundowany przez Zamoyskich klasztor oddany został dominikanom na początku drugiej połowy XVII wieku; jego pierwszym przeorem został dominikanin Dominik Ożarowski. Pojawiło się również wiele publikacji, w których poczytać możemy o historii tego klasztoru a także obejrzeć część znajdujących się tutaj muzealnych eksponatów. Ciekawym faktem jest to, że pomimo że wstęp do Muzeum klasztoru Ojców Dominikanów kosztuje niewiele, to w czasie kiedy w całej Polsce odbywają się nocne zwiedzania muzeów, czyli tak zwana noc muzeów, skarbiec dominikanów również zwiedzić możemy całkiem za darmo, dlatego warto pomyśleć wcześniej o takiej wycieczce, Muzeum to może być świetnym punktem na trasie wycieczek szkolnych lub organizowanych przez wspólnoty religijne pielgrzymek. Możemy się tutaj również wybrać z rodziną - ekspozycja zainteresuje na pewno każdego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1936