Muzeum regionalne w Janowie Lubelskim

Adres:

Ogrodowa 3a, 23-300 Janów Lubelski

Telefon:

15 872 46 79

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim mieści się w budynku dawnego więzienia i jest jedynym w tym rejonie muzeum regionalnym.

Muzeum to istnieje od drugiej połowy lat osiemdziesiątych minionego stulecia, a jego pierwotna nazwa to Muzeum Czynu Zbrojnego w Janowie Lubelskim. Odwiedzając to muzeum, zobaczyć możemy eksponaty związane z archeologią Janowa Lubelskiego, kulturą oraz tradycją tego regionu a także dzieła regionalnej sztuki. Niejednokrotnie muzeum udostępniało swoje zbiory na potrzeby badań naukowych a także różnego rodzaju publikacji. Część wystaw to wystawy czasowe, a jedną z nich była na przykład wystawa pod tytułem "Polski strój ludowy". Ekspozycje stałe przedstawiają zwiedzającym historię Janowa Lubelskiego od połowy XVII wieku aż do II wojny światowej. Placówka współpracuje również z innymi tego typu miejscami a także bibliotekami. Jako przykłady podać tu można na przykład Muzeum Narodowe w Warszawie czy Instytut Pamięci Narodowej. Po uprzednim kontakcie z placówką, istnieje możliwość organizacji lekcji historii w tym miejscu. Przy okazji możemy również wziąć udział w warsztatach na przykład z garncarstwa oraz innych rękodzieł takich jak tkactwo. Ceramika, która jest ważnym elementem kultury i tradycji tych rejonów, a jednocześnie uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę zdobienia, również jest częścią muzealnej ekspozycji. Oprócz tego zobaczyć możemy zdjęcia z przeszłości Janowa Lubelskiego. Pod patronatem muzeum organizowane są takie imprezy jak na przykład Jarmark Janowski, który jest jednym z największych wydarzeń w Janowie Lubelskim. Zarząd Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim organizuje również obozy naukowe dla studentów kulturoznawstwa uniwersytetu w Lublinie. Placówka jest świetnym miejscem na organizację wycieczek szkolnych w ramach lekcji, ale nie tylko, ponieważ miejsce to na pewno zainteresuje każdego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2581