Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Adres:

Janów Lubelski

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie to obszar, który z całą pewnością zainteresuje każdego miłośnika przyrody (i nie tylko).

Ten park krajobrazowy zajmuje największą część Puszczy Solskiej oraz jest jednym z największych w Polsce - zajmuje około czterdziestu tysięcy hektarów. Obszar ten ma wielką wartość przyrodniczą ze względu na znajdujące się w nim wiekowe okazy drzew a także bardzo rzadkie okazy roślin. Trzeba też wspomnieć, że Park Krajobrazowy Lasu Janowskie to nie tylko drzewa - znajdują się tutaj również doliny rzeczne, wały wydmowe, stawy, jeziora, bagna a także torfowiska - wszystko to tworzy krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Jest to też miejsce zamieszkania rzadkich, chronionych gatunków zwierząt takich jak rybołów czy orlik krzywodzioby a także głuszce - osobniki zamieszkujące tereny Lasów Janowskich są jednymi z ostatnich w Polsce, jednak jest tu również wiele innych zwierząt. Najcenniejsze gatunki znajdujące się w tym parku krajobrazowym, otoczone zostały granicami sześciu rezerwatów przyrody. Co ciekawe - na granicy parku mieszkają koniki biłgorajskie, które pomagają przy hipoterapii. Oprócz ciekawej roślinności, w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie zobaczyć możemy stare zabudowania mieszkalne, dawne kapliczki a także wiele niepowtarzalnych krzyży przydrożnych. W przeszłości miały tutaj miejsce ważne, lecz niestety smutne wydarzenia - w lasach tych odbyło się wiele bitew partyzanckich w czasie wojny, było to również miejsce schronienia oddziałów partyzanckich. Do dziś można tam znaleźć pamiątki po tych wydarzeniach. Obecnie odbywa się tutaj wiele wycieczek zarówno pieszych jak i rowerowych a także krajoznawczych, zimą jest to świetne miejsce dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Znajduje się tutaj dużo wytyczonych ścieżek a także miejsca na postoje czy parkingi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1900