Porytowe Wzgórze

Adres:

Janów Lubelski

Porytowe Wzgórze to miejsce o ogromnej wartości historycznej. Znajduje się ono w gminie Janów Lubelski około piętnaście kilometrów od gminnej miejscowości.

Jest to zachodni kraniec Puszczy Solskiej. Na Porytowym Wzgórzu znajduje się cmentarz wpisany do rejestru zabytków a także pomnik pamięci tych, którzy polegli tutaj w czasie bitwy partyzanckiej w 1944 roku, dokładnie czternastego czerwca - jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza bitwa partyzancka, jaka kiedykolwiek rozegrała się na naszych ziemiach. Partyzanckie oddziały polsko-radzieckie liczące około trzech tysięcy żołnierzy sprytem pokonały liczące około trzydziestu tysięcy wojsko niemieckie. Na Porytowym Wzgórzu wciąż dostrzec można ślady tamtej bitwy - miejsca, gdzie były stanowiska bojowe a także leje po pociskach. Stojący na szczycie wzgórza pomnik wykonał Bronisław Chromy. Jest to ważne miejsce pamięci narodowej, gdzie co roku w rocznicę bitwy odbywają się uroczystości poświęcone pamięci poległych tu partyzantów. Ważnym dla turystyki faktem jest to, że na wzgórze prowadzą ścieżki rowerowe, można też wjechać na przykład na rolkach lub nawet samochodem. Warto jednak na szczyt Porytowego Wzgórza wybrać się rowerem lub pieszo, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać walory przyrodnicze tego obszaru - zobaczymy rzekę Branew, przez którą przejdziemy po małej kładce, jodłową skarpę a także trasę, po której dawniej poruszała się kolejka wąskotorowa. Porytowe Wzgórze to również jeden z punktów odbywających się tutaj wycieczek krajoznawczych. Oprócz tego corocznie odbywa się bieg partyzancki, który ma na celu odświeżenie pamięci o poległych tutaj partyzantach. W Janowie Lubelskim znajduje się również Liceum Ogólnokształcące imienia Bohaterów Porytowego Wzgórza. Porytowe Wzgórze to miejsce o dużej wartości historycznej oraz przyrodniczej, dzięki czemu warte jest odwiedzenia.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 5826