Puszcza Sandomierska

Adres:

Janów Lubelski

Puszcza Sandomierska zajmuje spory obszar Kotliny Sandomierskiej w południowo - wschodniej części Polski. Otaczają ją cztery rzeki - Wisłok, San, Wisła i Wisłoka.

Przez samą puszczę również przepływają mniejsze rzeki takie jak na przykład Łęg. Teren Puszczy Sandomierskiej w większości porastają lasy, jednak spotkać też można ludzkie zabudowania mieszkalne, lecz jest ich tutaj niewiele. Jest to doskonałe miejsce pełne naturalnej przyrody prawie nie dotkniętej ręką człowieka. Zlokalizowane tutaj gospodarstwa rolne zostały zmechanizowane w niewielkim stopniu, uprawa odbywa się tutaj naturalnymi metodami. Roślinność Puszczy Sandomierskiej jest bardzo zróżnicowana - są tu zarówno bory jak i lasy mieszane. Do drzewostanu zaliczyć możemy buki, wiązy i olsze. Tereny puszczy są bardzo zróżnicowane - występują tutaj rośliny oraz formy terenu charakterystyczne zarówno dla terenów nizinnych jak i górskich. Na terenie Puszczy Sandomierskiej znajduje się wiele rezerwatów przyrody takich jak Jaźwiana Góra czy Zabłocie, kilka Obszarów Chronionego Krajobrazu a także Ostoje Natura 2000. Jest to również miejsce zamieszkania wielu gatunków zwierząt chronionych i zagrożonych wyginięciem. Gatunkiem, który występuje tylko na terenie Puszczy Sandomierskiej jest modliszka zwyczajna, która jest jednocześnie symbolem Puszczy Sandomierskiej. Spotkać też możemy ponad 150 gatunków ptaków lęgowych oraz wiele odmian owadów i innych zwierząt. W jednym z zakątków puszczy znajduje się również dawny poligon wojskowy - jak widać jest to idealne miejsce nie tylko dla miłośników przyrody ale również dla tych, którzy interesują się historią oraz wojskiem. Gatunkami chronionymi na obszarze Puszczy Sandomierskiej są bąk zwyczajny, bocian czarny, bielik, rybitwa rzeczna oraz gęś gęgawa a także wiele innych ciekawych okazów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1563