Rynek w Janowie Lubelskim

Adres:

Rynek, Janów Lubelski

W centrum Janowa Lubelskiego znajduje się średniowieczny rynek wybudowany na planie "miasta lokalnego".

Ulice rynku rozchodzą się w cztery strony świata, w związku z czym w epoce renesansu uznany został za "idealny". W zachodniej części starówki znajdują się kościół oraz klasztor dominikański, w pobliżu znajduje się również stary park miejski. Symbolem rzemiosła rozwijającego się w Janowie Lubelskim są cztery fontanny znajdujące się na rynku. Całkiem niedawno starówka została odrestaurowana, jednak nie zmieniło to znacznie jej wyglądu - odnowiono kamienice a także zmieniono nawierzchnię. Fontanny nie zostały ruszone i wciąż są miejscami, w których pobliżu najchętniej odpoczywają turyści. Klimatu dodają znajdujące się tam zieleńce oraz stojące tam ławeczki. W samym centrum rynku znajduje się pomnik Jana Chrzciciela, który jest patronem miasta. Po rewitalizacji w jego sąsiedztwie stanęły dwa wykonane z granitu obeliski - jeden z nich to pamiątka 350. rocznicy nadania miejscowości praw miejskich, a drugi poświęcony został pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy zginęli na tych ziemiach. Na rynku znajduje się również kilka restauracji oraz kawiarni, w których zjeść możemy obiad i wypić dobrą kawę, a także Browar Janów Lubelskich, gdzie piwo produkowane jest od ponad stu lat - spróbować możemy tutaj wielu jego rodzajów; warto też dodać, że piwo, które kupić możemy w sklepach, nijak ma się do tego produkowanego w Browarze. Na rynku starego miasta w Janowie Lubelskim znajduje się obecnie również dworzec autobusowy, a w nim punkt obsługi pasażerów, punkt gastronomiczny a także informacja turystyczna. Budynek ten idealnie wkomponowany został w infrastrukturę rynku, dzięki czemu nie wyróżnia się i wygląda tak, jakby był to element zabudowy znajdujący się tutaj od zawsze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3363