Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim

Adres:

Janów Lubelski

Maszerując po ścieżkach wytyczonych w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie zobaczyć możemy tory, po których kiedyś poruszała się kolejka wąskotorowa.

Dzisiaj w Janowie Lubelskim istnieje Skansen Kolei Leśnej, gdzie stoi oryginalna kolejka, która kiedyś jeździła po tych lasach. Tory kolejki o łącznej długości sześćdziesięciu kilometrów wybudowane zostały przez Rosjan oraz Niemców jeszcze przed II wojną światową. Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim jest jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu. Zostało otworzone przez Nadleśnictwo Janów Lubelski w 2000 roku. W Skansenie poznać możemy historię taboru jeżdżącego w lasach janowskich w przeszłości. Kolej wybudowana została w celu przewozu drewna, początkowa stacja kolejki oraz cały jej zarząd znajdował się w Lipie. W Skansenie Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim obejrzeć możemy lokomotywę spalinową, efektownie prezentujący się parowóz "Las" a także wagon osobowy, wagon z pługiem oraz wagon-cysternę. Oprócz taboru kolejowego są tutaj platformy, wózki kłonicowe oraz różnego rodzaju dokumenty, fotografie, plany. Wcześniej cały skład prezentowany był we wcześniejszej składnicy Szklarnia. Skansen Kolei Leśnej jest świetnym miejscem na organizację wycieczek szkolnych, terenowych lekcji historii. Świetnym pomysłem będzie również spędzenie tutaj rodzinnego popołudnia - ekspozycja na pewno zainteresuje osoby w każdym wieku. Zwiedzanie skansenu jest darmowe, co jeszcze bardziej zachęca do zwiedzania tym bardziej, że jest on otwarty przez cały tydzień. Pomimo tego, że z oryginalnego torowiska niewiele zostało, to wciąż istnieje nasyp, ślady po torach a także mostki, po których przejść możemy przez strumyki płynące przez lasy janowskie. Na szczęście ocalała kolejka, wagony i inne pamiątki, które teraz możemy oglądać w Skansenie Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2780