Wyprawa do Leśnego Skarbca

Adres:

Janów Lubelski

Janów Lubelski charakteryzuje się pięknymi Lasami Janowskimi o walorach historycznych i krajobrazowych.

Popularny jest tutaj szlak rowerowy „Wyprawa do Leśnego Skarbca” o długości 52 kilometrów. Trasa zaczyna się w Janowie Lubelskim na Rynku Starego Miasta, następnie biegnie do miejscowości Kruczek. Tutaj zobaczymy piękną, drewnianą kapliczkę, z którą wiąże się legenda o Św. Antonim. Wartym zobaczenia są stacje drogi krzyżowej, rzeźbione w drewnie. Zobaczymy również kamień, spod którego wytrysnęło źródełko o właściwościach leczniczych. Dalej szlak prowadzi do Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Trasą udajemy się wzdłuż rzeki Trzebensz do pomnika na Porytowym Wzgórzu. Po drodze miniemy zabytkową kapliczkę, w której zobaczymy drewnianą figurę Chrystusa Frasobliwego. Pomnik na wzgórzu upamiętnia „Bitwę nad Branwią”. Obok pomnika zobaczymy cmentarz żołnierski. Szlak dalej prowadzi przez miejscowości Szewców, Ujścia, Kiszki do Momot Górnych. Po drodze zobaczyć można Górę Poznań- śródleśną wydmę. Momoty Górne i Dolne rozdziela rzeka Branew. Zobaczyć tutaj można piękny, drewniany kościółek, zbudowany w latach 1972- 1982, ozdobiony drewnianymi płaskorzeźbami. Wartym zobaczenia jest również dworek z XIX wieku. Następnie udajemy się miejscowości Łążka Ordynackiego, gdzie znajduje się retencyjny zbiornik Jakub, z wodą o specyficznym kolorze. Dalej trasa prowadzi do miejscowości Szklarnia. Pod koniec XVIII wieku powstała huta szkła, w której produkowane były butelki dostarczane do pobliskiej browarni. Ciekawym miejscem jest również rezerwat „Szklarnia”, w której prowadzona jest hodowla konika biłgorajskiego. Następnie udajemy się do miejscowości Janów Lubelski, gdzie następuje koniec trasy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3098