Zalew Janowski

Adres:

Turystyczna 10, Janów Lubelski

W gminie Janów Lubelski nieopodal gminnej miejscowości w otoczeniu miejscowych lasów znajduje się Zalew Janowski.

Jest to sztuczny zbiornik, którego powierzchnia wynosi około trzydziestu hektarów, powstał na terenie dawnych nieużytków rolnych w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. Jest to jedna z większych atrakcji miasta, a także miejsce, w którym wypoczywa wielu mieszkańców a także turystów. Na Zalewie Janowskim znajdują się dwie wyspy - Harcerska i Łabędzia, które w całości udostępnione zostały dla turystów. Południowy Brzeg Zalewu to część otuliny Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W pobliżu Zalewu znajduje się też Park Rekreacji "Zoom Natury" - jest tam park linowy a także "Wieża Mocy" będąca punktem widokowym. Jak zbudowany został Zalew Janowski dowiedzieć się możemy w laboratorium wiedzy. Nad Zalewem mamy plażę, na której możemy odpocząć a w słoneczne dni także się poopalać. Znajdzie się również coś dla bardziej aktywnych - na Zalewie Janowskim popływać możemy kajakami, na rowerach wodnych a także łódką czy skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Pograć też można w siatkówkę plażową - do tego celu stworzone zostało boisko. Uprawiać możemy też takie sporty jak jazda na nartach wodnych czy żeglarstwo. Atrakcyjność turystyczną tego miejsca z całą pewnością podnosi też fakt, że w pobliżu znajduje się luksusowy hotel z basenem i spa. Wyprawa nad Zalew jest świetną atrakcją nie tylko na ciepłe słoneczne popołudnie, ale również na wieczorny spacer. Tuż obok Zalewu Janowskiego znajdują się podświetlane fontanny, które po zmroku dają spektakularny efekt i robią niesamowite wrażenie na turystach. Zalew Janowski to też świetne miejsce dla miłośników wędkarstwa. W zbiorniku pływają karpie, liny, amury, sumy oraz szczupaki, jednak pamiętać trzeba o limitach oraz regulaminie połowów w tym miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 8439