Bazylika Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu

Adres:

Domnikańska 25, 37-500 Jarosław

Przez miejscowość przepływa rzeka San. W Jarosławiu znajduje się wiele miejsc, które posiadają ciekawą historię.

Jednym z nich bez wątpienia jest bazylika Matki Bożej Bolesnej. Mieści się ona przy ulicy Dominikańskiej 25 w Jarosławiu. Z kościołem tym wiąże się legenda, która mówi o cudownym pojawieniu się wizerunku Piety na polnej gruszy. Jarosław był wtedy niewielkim miasteczkiem otoczonym murami miejskimi. Znajdowały się tutaj tylko trzy drogi i prowadziły one w kierunku północnym, południowym i zachodnim. Jak głosi legenda, przy jednej z tych dróg, która prowadziła w kierunku Krakowa, grupa pasterzy znalazła figurę Marki Bożej. Na swoich kolanach trzymała ona ciało martwego Jezusa. Wydarzenie to miało miejsce prawdopodobnie 20 sierpnia 1381 roku. Według legendy pasterze zabrali figurę i umieścili ją w kościele w Jarosławiu. W nocy jednak, figura w niewytłumaczalny sposób powróciła na miejsce, skąd została zabrana przez pasterzy. Dla mieszkańców miasta był to znak, że figura musi tam pozostać. Na miejscu, gdzie znaleziono figurę Matki Bożej została wybudowana drewniana kapliczka, która stała się celem licznych pielgrzymek. W 1421 roku na jej miejscu stanął murowany kościół wybudowany w stylu gotyckim. W 1774 roku do kościoła tego sprowadzeni zostali dominikanie, którzy sprawują nad nim pieczę do dzisiaj. Świątynia ta została podniesiona do rangi bazyliki Matki Bożej Bolesnej w 1966 roku. Przyjeżdżając do Jarosławia, warto poświęcić kilka chwil, aby zobaczyć tę niezwykłą bazylikę. Oprócz ciekawej legendy, która jest z nią związana, bazylika zachwyca również swoją architekturą. Na uwagę zasługują również znajdujące się w jej wnętrzu barokowe organy. Są one unikatem na skalę całego kraju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1573