Cmentarz żydowski w Jarosławiu

Adres:

ul. Kruhel Pawłosiowski, Jarosław

Już od średniowiecza w mieście tym widoczne były wpływy kultury żydowskiej.

Pozostałości po niej możemy oglądać w mieście do dzisiaj. Znajduje się tutaj bowiem Duża Synagoga, a także cmentarz żydowski. Żydzi mieszkający w Jarosławiu przez wiele lat byli zmuszeni grzebać ciała swoich zmarłych na cmentarzu w Przemyślu. Zmieniło się to na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy powstał cmentarz żydowski w Jarosławiu. Miało to miejsce w 1699 roku. Cmentarz ten jest miejscem pochówku osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności żydowskiej, zamieszkującej Jarosław. Żydowski cmentarz w Jarosławiu uległ dewastacji w roku 1869, kiedy w mieście wybuchły antysemickie zamieszki. Znacznie większe zniszczenia jednak przyniósł okres II wojny światowej. Wtedy – w 1941 roku rozebrany został mur otaczający cmentarz, a także znajdujący się tu dom przedpogrzebowy. Kamienne nagrobki z cmentarza natomiast zostały użyte przez hitlerowców do utwardzenia drogi znajdującej się w pobliżu. Wybrukowano nimi również podwórze, znajdujące się na terenie opactwa sióstr benedyktynek, które służyło wówczas jako więzienie. Marmurowe macewy natomiast w większości wywieziono do Niemiec – tam również posłużyły jako materiał budowlany. Do dzisiejszych czasów przetrwało tu tylko kilkadziesiąt nagrobków (około pięćdziesięciu). W większości pochodzą one z początków XX wieku. Na terenie cmentarza pochowanych zostało kilkudziesięciu Żydów zamordowanych przez hitlerowców. Zachowane do dzisiaj nagrobki w większości wykonane zostały z piaskowca. Mają one formę tradycyjnej macewy. Aby wejść na teren żydowskiego cmentarza w Jarosławiu, należy uprzednio zgłosić taką chęć osobie, która udostępnia klucz do bramy cmentarnej. Osoby zainteresowane historią Żydów, z całą pewnością chętnie odwiedzą Dużą Synagogę oraz cmentarz żydowski w Jarosławiu. Są to miejsca, których historię warto zgłębić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1930