Cmentarz wojskowy w Jarosławiu

Adres:

Pruchnicka, Jarosław

W województwie podkarpackim leży interesujące miasto – Jarosław. Przez miejscowość przepływa rzeka San.

Znajduje się tutaj wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w okolicy. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba w Jarosławiu zobaczyć jest cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej. Znajduje się on przy ulicy Pruchnickiej, a powstał w 1915 roku. Utworzony został w miejscu dawnego cmentarza, na którym chowano osoby zmarłe na skutek cholery, która swego czasu siała w mieście spustoszenie. 15 maja 1915 roku wojska pruskie i austriackie pokonały Rosjan i wypędziły ich z Jarosławia. Wygrana bitwa okupiona została jednak ogromną liczbą zabitych i rannych żołnierzy. Wtedy właśnie powstał wojskowy cmentarz w Jarosławiu – został on założony przez Oddział Grobów Wojennych w Przemyślu. Złożono na nim ciała poległych żołnierzy. W zachodniej części cmentarza znajdował się charakterystyczny kamienny pomnik. Był on wysoki na około cztery metry. Zwieńczony był wznoszącym się do lotu orłem, który odlany został z brązu. W swoich szponach trzymał on sztandar. Na mogiłach znajdowały się ceramiczne tablice, które wytwarzano w cegielni książąt Czartoryskich. W 1947 roku utworzony został na tym miejscu cmentarz wojenny dla poległych żołnierzy Armii Krajowej. Jarosław to interesujące miasto z wielu względów. Będąc tutaj można oglądać piękny rynek ze znajdującym się w jego centralnym punkcie ratuszem. Uwagę wielu osób przykuwa również bazylika, wokół której krąży ciekawa legenda, chętnie opowiadana przez miejscowych mieszkańców. Interesującymi miejscami są również te związane z ludnością żydowską – Duża Synagoga oraz kirkut. Na uwagę z pewnością zasługuje również cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1800