Dawna Cerkiew w Makowisku

Adres:

Makowisko

Makowisko to wieś, która znajduje się w województwie podkarpackim. Wchodzi ona w skład gminy Jarosław.

Nazwa miejscowości Makowisko pojawiła się pierwszy raz w dokumentach historycznych z XVIII wieku, co świadczy o tym, że jest to miejscowość z dość bogatą historią. W Makowisku znajduje się ciekawy budynek – kościół Trójcy Przenajświętszej, który dawniej był cerkwią Opieki Najświętszej Maryi Panny. Budynek ten wzniesiony został na planie krzyża greckiego w 1939 roku. Cerkiew posiadała dużą kopułę nad nawą. Powstała w miejscu cerkwi z 1871 roku – zniszczonej podczas działań wojennych I wojny światowej. Nowa cerkiew została opuszczona w 1947 roku, po wysiedleniu mieszkańców Makowiska, którzy byli wyznania greckokatolickiego. Budynek cerkwi przejęty został przez katolików. Na początku kościół stanowił filę parafii w Surochowie. Kościół ten jednak od 1982 roku funkcjonuje jako samodzielna parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W Makowisku znajduje się również stary cmentarz greckokatolicki, na którym do dzisiaj zachowało się tylko kilka nagrobków. Przyjeżdżając do województwa podkarpackiego, warto zobaczyć budynek dawnej cerkwi greckokatolickiej, który znajduje się w Makowisku. Nieopodal jednak znajdziemy równie ciekawą miejscowość, jaką jest Jarosław. W miejscowości tej szczególną uwagę zwrócić należy na rynek i jego zabudowę. Bardzo interesującym budynkiem w centralnym miejscu jarosławskiego rynku jest ratusz. Źródła historyczne potwierdzają, że powstał on w tym miejscu już w XV wieku, jednak w kolejnych wiekach był oczywiście przebudowywany. Do dzisiejszych czasów zachował się kształt nadany mu w XVII wieku. Zainteresowanie budzą również kamienice znajdujące się na jarosławskim rynku oraz tajemnicza podziemna trasa turystyczna. Ciekawym miejscem jest również kamienica Orsettich, która stanowi siedzibę jarosławskiego muzeum.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1339