Duża Synagoga w Jarosławiu

Adres:

Opolska 12, 37-500 Jarosław

W czasach średniowiecznych miasto to było siedzibą trzech kultur – polskiej ruskiej oraz żydowskiej.

Interesującym miejscem w Jarosławiu jest Duża Synagoga, która wybudowana została w 1811 roku. Powstała ona na miejscu starej, zniszczonej przez pożar synagogi. Według znanej legendy synagoga została wybudowana z cegieł pochodzących z kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, która została rozebrana. Jest to jednak bardzo wątpliwe, ponieważ Żydom nie wolno było korzystać z materiałów pochodzących z rozbiórki innych świątyń – w tym katolickich. Spowodowane jest to względami religijnymi. Potwierdziły to również prace badawcze - według nich Duża Synagoga w Jarosławiu została wybudowana z całkowicie nowych cegieł. Budynek ten został wzniesiony na planie kwadratu. Przykry los spotkał Dużą Synagogę w Jarosławiu w czasie II wojny światowej, kiedy hitlerowcy doszczętnie zdewastowali jej wnętrze. Po zakończeniu działań wojennych budynek stał przez kilka lat i nie był przez nikogo używany. W latach 60. XX wieku budynek synagogi został przekazany Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie Duża Synagoga została wyremontowana i zaadaptowana do nowych funkcji – miały znajdować się w niej sale wystawowe. Niedawno synagoga została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Stało się tak na mocy ustawy z 1997 roku. Będąc w Jarosławiu, warto zobaczyć budynek Dużej Synagogi. Od 1998 roku w jej wnętrzu mieści się Instytut Informatyki Wyższej Szkoły Zawodowej. Wystrój zewnętrzny, jaki budynek uzyskał w 1811 roku, w większości zachował się do dzisiaj. Niewątpliwie jest to ciekawe miejsce z interesującą historią.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1931