Pałac Czartoryskich w Pełkiniach

Adres:

Pełkinie

W województwie podkarpackim, nieopodal Jarosławia, znajduje się niewielka wieś – Pełkinie.

Wykopaliska, które przeprowadzone zostały na terenie miejscowości świadczą o tym, że teren ten był zasiedlony już w czasach prehistorycznych. Cmentarzysko, które istniało nieopodal tej osady, świadczyło o napływie kultury łużyckiej na te tereny. W Pełkiniach znajduje się interesujący pałac Czartoryskich, który w latach swojej świetności był bardzo bogato wyposażony. Parter i piwnice pierwotnego budynku zachowały się do dzisiaj i wchodzą w skład obecnie istniejącego pałacu. W 1753 roku właścicielem Pełkiń stali się Czartoryscy pochodzący z Sieniawy. Najbardziej istotną rozbudowę pałacu, którą przeprowadzili Czartoryscy, nadzorował architekt z Krakowa – Franciszek Mączyński. Pałac, który można podziwiać do dzisiaj to budowla eklektyczna. Charakteryzuje się ona również elementami neobaroku. Do części głównej pałacu dobudowane zostały skrzydła boczne. Prawe skrzydło zaadaptowane zostało na potrzeby mieszkalne, w lewym natomiast umieszczono kaplicę dworską. Wejście do pałacu poprzedzone jest niewielkim przedsionkiem. Czartoryscy wyposażyli pałac w meble, parkiety i kominki, które przywieźli ze swojej rezydencji z Weinhaus pod Wiedniem. Niestety do dzisiejszych czasów niewiele pozostało z dawnego wyposażenia. Czartoryscy mieszkali w pałacu do 1944 roku. Przy pałacu istniał również sporych rozmiarów park. Jego obecny wygląd jest zasługą księcia Witolda Czartoryskiego. Książę nadał mu charakter parku w stylu angielskim oraz znacznie powiększył jego teren. W centralnej części parku znajduje się wiele drzew – rosną tu między innymi dęby, lipy i buki. Będąc w okolicy Jarosławia, warto pojechać do Pełkiń – niewielkiej wsi, w której znajduje się pałac należący do rodziny Czartoryskich. Niewątpliwie jest to miejsce, które trzeba zobaczyć. Zachwyci on z pewnością miłośników zabytkowych budowli.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4611