Rynek w Jarosławiu

Adres:

Rynek , 37-500 Jarosław

Jarosław to miasto będące siedzibą powiatu jarosławskiego. Znajduje się ono w województwie podkarpackim. Leży na pograniczu Doliny Dolnego Sanu oraz Podgórza Rzeszowskiego. Przez miasto przepływa rzeka San.

W średniowieczu w mieście tym stykały się ze sobą trzy kultury – polska, ruska oraz żydowska. Stare Miasto w Jarosławiu zachowało swój układ urbanistyczny w niezmienionym stanie od roku 1375. Centrum miasta stanowi rynek, który jest niewątpliwą atrakcją. Jarosławski rynek zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem już od wieków. Zabudowa rynku, której początki sięgają średniowiecza sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane i podziwiane przez przybywające tutaj osoby. Najokazalszym obiektem rynku w Jarosławiu jest ratusz. Wybudowany został on w XV wieku, a obecnie stanowi siedzibę władz miasta. Jest to charakterystyczna budowla posiadająca wieżę zegarową. Sam zegar działa do dnia dzisiejszego. Ratusz zlokalizowany jest w centralnym miejscu na płycie rynku. W XV wieku powstała na rynku w Jarosławiu kolegiata pw. Wszystkich Świętych. Wieża budowli była na tyle wysoka, że widoczna była z każdego niemal punktu w mieście. Na jarosławskim rynku krzyżowały się drogi będące głównymi trasami komunikacyjnymi, które wiodły do miasta. Prowadziły one przez bramę Krakowską, Przemyską i Sandomierską. Na rynku w Jarosławiu znajduje się także wiele zabytkowych kamienic – w jednej z nich mieszkała kiedyś nawet królowa Marysieńka. Dziś kamienica ta jest siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Ciekawym miejscem na rynku w Jarosławiu jest również kamienica Orsettich, której wnętrza przeznaczone zostały na siedzibę muzeum. W dzisiejszych czasach na jarosławskim rynku znaleźć można mnóstwo kameralnych i urokliwych restauracji, kawiarni i pubów. Przyjeżdżając do miasta, warto poświęcić kilka chwil, aby zobaczyć jarosławski rynek, wraz ze znajdującym się w jego centralnym punkcie ratuszem. Można przysiąść na jednej z licznych ławeczek i zachwycać się niepowtarzalnym klimatem tego miejsca.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2147