Cmentarz żydowski w Jaśle

Adres:

ul. Floriańska, Jasło

Żydowskich cmentarzy w naszym kraju jest bardzo wiele. Jest to spowodowane tym, że terytorium naszego kraju zamieszkiwało przed wojną wielu żydów.

Większość z nich zginała w tragiczny sposób. Jeden z żydowskich cmentarzy znajduje się w Jaśle. Zlokalizowany jest on przy ulicy Floriańskiej. Nie jest on bardzo stary, ponieważ jego data powstania to XIX wiek. Jego powierzchnia to natomiast niewiele ponad 30 arów. Na cmentarzu żydowskim w Jaśle znajduje się sporo starych grobów. Jeden z najstarszych pochodzi z roku 1903. Znajduje się tu także pomnik postawiony ku czci tych żydów, którzy zostali tutaj zamordowani podczas II Wojny Światowej. Zdarzenie to miało miejsce 11 września 1942 roku. Jeszcze jedną ciekawostką jest fakt, że mamy tu mogiłę żołnierzy austriackich, którzy byli właśnie żydami. Cmentarz ten jest miejscem wartym zobaczenia. Miasto stara się dbać o tutejszy cmentarz jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ na wszystko potrzebne są odpowiedniej wielkości fundusze. Tym bardziej warto więc to miejsce zobaczyć, ponieważ nie wiadomo jak będzie ono wyglądać za kilka, czy kilkanaście lat. Wiele z prac remontowych jakie odbywają się na terenie cmentarza żydowskiego w Jaśle, to prace społeczne, za które nikt nie otrzymuje wynagrodzenia. Na takie poświęcenie decydują się głównie osoby fascynujące się historią żydowską bądź te, które należą do ludności żydowskiej. Warto zadbać o ten cmentarz, ponieważ znajduje się tu wiele nagrobków, które są w dosyć dobrym stanie. W przypadku innych cmentarzy żydowskich nagrobki bardzo często były dewastowane, wykorzystywane w budowie dróg i ich utwardzaniu. W przypadku Jasła nagrobki zostały ocalone. Jeśli tylko będziemy w Jaśle, to na pewno warto odwiedzić te historyczne już miejsce. Wizycie na tym cmentarzu na pewno będą towarzyszyć ogromne emocje.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1711