Szlak rowerowy Jasło (PL) – Bardejov (SK)

Adres:

Jasło

Szlak rowerowy Jasło (PL) – Bardejov (SK) Szlak „Na styku kultur ” jest stworzony zarówno dla miłośników długich wypraw rowerowych, jak i wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kultury polsko – słowackiej.

Składa się z dwóch odcinków oznakowanych kolorem czerwonym i zielonym, o łącznej długości 77 kilometrów. Dłuższa cześć trasy czyli szlak czerwony rozpoczyna się w miejscowości Jasło i biegnie przez Dębowiec, Załęże, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Kąty, Brzezową, Jaworze, Desznicę, Świątkowę Wielką, Rostajne, Grab, Ożenną, aż do Przełęczy Beskid na granicy ze Słowacją. Łączna długość tego odcinka wynosi 52 kilometrów. Na trasie, oprócz pięknych leśnych krajobrazów Magurskiego Parku Narodowego i jego obszarów ochronnych, można zobaczyć liczne zabytki kultury oraz sztuki sakralnej, m. in. Bazylikę Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu, XVIII-wieczny Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Załęży czy średniowieczny Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim. Na trasie nie brakuje także zabytkowych drewnianych cerkwi, a także starych przydrożnych krzyży i kapliczek. Po przekroczeniu granicy ze Słowacją w Przełęczy Beskid nad Ożenną, rozpoczyna się szlak zielony prowadzący do miasta Bardejov, na północnych krańcach Pogórza Ondawskiego. Długość tego etapu szlaku „Na styku Kultur” to niecałe 25 kilometrów. Dla wygody i bezpieczeństwa rowerzystów, cała trasa jest oznakowana tablicami informacyjnymi z mapami odcinka, opisami i legendą. Szlak „Na styku kultur” przyciąga wszystkich wrażliwych na piękno górskich krajobrazów i sakralnych zabytków oraz tych, którzy pragną poczuć niezwykłą atmosferę polsko- słowackiego pogranicza.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1197