Zespół pałacowy w Jastrzębiu-Zdroju

Adres:

Zamkowa,Jastrzębie-Zdrój

Pałac został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym z silnymi wpływami późnego baroku. Twórcą pałacu był prawdopodobnie Samuel Fryderyk Ilgner lub jego bliski współpracownik, albo też Wilhelm Pusch. Przed wojną w ramach parcelacji resztek dworu pałac kupiła Elżbieta Siódmiok (poprzednim właścicielem była pani Ledóchowska). W czasie okupacji hitlerowskiej istniało w nim przedszkole. W czasie działań wojennych w 1945 r. pałac mocno ucierpiał na zewnątrz, a wnętrze zostało zdewastowane. Po wyremontowaniu obiekt był dzierżawiony i mieściła się w nim szkoła podstawowa, która funkcjonowała w latach 1960-1985. Później mieściły się tu biura. Następnie pałac stał się własnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Roczne utrzymanie obiektu kosztowało ją około 113 tysięcy złotych, dlatego zdecydowano o jego sprzedaży. W 2010 roku pałac w Boryni kupił prywatny inwestor za 2,1 mln złotych. W latach 2010-2013 pałac został poddany gruntownemu remontowi i przekształcony w hotel z zapleczem konferencyjnym i restauracją.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1389