Archiopactwo Cystersów

Adres:

Klasztorna 20, 28-300 Jędrzejów

Telefon:

41 386 23 08

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie to założony w 1140 przez Jana Gryffa klasztor. Był on pierwszym na polskich ziemiach klasztorem Cystersów, a opactwo zwane było „Mniejszym Morymundem” ( Morimundus Minor).

Opactwo znajduje się przy drodze wylotowej w kierunku Katowic. Składa się z zabudowań klasztornych, a także z trójnawowej bazyliki. Pierwotnie wszystkie te budowle zostały wybudowane zgodnie z zasadami stylu romańskim, później natomiast dobudowano dwie kaplice i dwuwieżową fasadę w stylu barokowym - miało to miejsce w XVIII wieku. Również wnętrze kościoła posiada dziś wystrój barokowy. W jednej z kaplic znajduje się ołtarz grobowy bł. Wincentego Kadłubka z posrebrzaną trumną oraz jego świętymi relikwiami. W końcówce XV w. znajdowały się w kościele liczne dzieła sztuki - zabytki malarskie, a także rzeźby. Od 1989 roku opactwo w Jędrzejowie pełni funkcję archiopactwa. Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie jest miejscem licznie odwiedzanym przez zwiedzających. To nie tylko miejsce pracy Cystersów czy modlitwy wierzących, ale także świadectwo i pomnik kultury chrześcijańskiej. Archiopactwo umożliwia zwiedzającym wycieczki w zorganizowanych grupach, z przewodnikiem - to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat historii i architektury tego ciekawego miejsca. Na terenie archiopactwa corocznie odbywa się także Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej - gratka dla miłośników muzyki. Osoby wierzące licznie przybywają też, aby uczestniczyć we Mszy Świętej czy też jednej z wielu modlitw i nabożeństw, organizowanych w kościele. To doskonałe miejsce, aby wyciszyć się, pomodlić i zastanowić nad życiem, ale nie tylko wierzący odwiedzają archiopactwo - stanowi ono bowiem bardzo interesujące miejsce pod względem historii i architektury i na trwałe wpisało się już w dzieje historyczne naszego państwa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 848