Państwowe Muzeum im. Przypkowskich

Adres:

plac Kościuszki 7, 28-300 Jędrzejów

Telefon:

41 386 24 45

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie nazwę swą zawdzięcza rodzinie Przypkowskich, która to przekazała na rzecz muzeum posiadane w swoich zbiorach zegary słoneczne, przyrządy astronomiczne oraz biblioteki starodruków.

Twórcą zbiorów astronomiczno-gnomonicznych, które do dziś stanowią podstawę Muzeum, był syn Piotra Andrzeja - Feliks Przypkowski. Od zawsze był on zainteresowany astronomią i nauką o budowie zegarów słonecznych. Muzeum dzieli się na kilka działów. Dział historii nauki, w którym większość eksponatów stanowią wspomniane wyżej zegary słoneczne, a także przybory astronomiczne oraz inne, służące do pomiaru upływu czasu - klepsydry, zegary ogniowe czy oryginalne okazy ciekawych zegarów mechanicznych. Dział Ekslibrisu i Grafiki - zapoczątkowany w roku 1912 - liczy pokaźną kolekcję 25. 000 znaków książkowych i grafik, pochodzących z czasów od XVI do XX wieku. Dział Gastronomii to dział pamiątek związanych na różne sposoby z kuchnią. Zawiera przeszło dwa tysiące obiektów, zawdzięczając ich posiadanie pasji Tadeusza Przypkowskiego - pierwszego dyrektora muzeum. Interesował się od między innymi właśnie gastronomią. Zwiedzający mogą zobaczyć dawną kuchnię z kredensem i piecem chlebowym, zabytkowe piwnice wypełnione rondlami, formami do pieczenia, moździerzami, kotłami i innymi akcesoriami kuchennymi z dawnych czasów. Część eksponatów stanowią dawne przepisy kulinarne, menu restauracji i prospekty reklamowe. Dział Historyczno - Artystyczny gromadzi bardzo zróżnicowaną kolekcję eksponatów, obejmującą niemal 7 tysięcy obiektów. Część z nich stanowią pamiątki po założycielach Muzeum – rodzinie Przypkowskich. Znajduje się tam również dokumentacja dotycząca Kapituły Orderu Białego Kruka, pamiątki powiązane z Józefem Piłsudzkim, stare fotografie, urządzone na wzór pałacowych wnętrza, a także kolekcja dawnych aparatów i sprzętu fotograficznego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 911