Dąb szypułkowy

Adres:

34-242 Łętownia

Obok leśniczówki znajduje się kilka dębów szypułkowych, które zaliczane są do pomników przyrody.

Znajdują się na nich zielone tabliczki, dosyć już zniszczone. Drzewa to fragmenty dawnego parku dworskiego. Takie obiekty znajdziemy również przy kościele parafialnym.

Największy z dębów znajduje się na skraju zagajnika i dominuje wśród innych drzew swoim rozmiarem i rozpiętością konarów. Jego pierśnica, czyli obwód na wysokości 1,3 m od gruntu, czyli na wysokości klatki piersiowej przeciętnego dorosłego człowieka, wynosi 570 cm. Na podstawie tego pomiaru wiek drzewa wynosi w przybliżeniu 228 lat. (Obliczono ze wzoru wiek = obwód (w cm) x 0,4). Natomiast wysokość drzewa oszacowano, biorąc do obliczeń znaną wysokość obiektu na tle drzewa i przeskalowując ją na wysokość drzewa, wynosi ona około 18 metrów.

Odwiedziłeś oceń:
(6 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Anna Bruzda

Autorzy:

Wojciech Hanusiak

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2576