Dawny zajazd „Poczekaj”

Adres:

ul. Kolejowej 10, Jordanów

Zajazd "Poczekaj" w Jordanowie to prawdziwa wizytówka tego miasta, dzisiaj jest to zabytkowy budynek, który znajdziemy przy ulicy Kolejowej 10, kiedyś jednak pełnił funkcję zajazdu bardzo popularnego w okolicy, potem został przekształcony w dom mieszkalny.

Wybudowano go w drugiej połowie wieku XVIII lub na początku wieku XIX, nie ma dokładnej informacji na temat czasu powstania, z tego powodu, że są dwie informacje i trudno jest sprawdzić, która jest prawdziwa, dlatego przyjmuje się, że prawidłowe są dwie daty i stosuje się je wymiennie. Cieszył się on ogromną popularnością z racji swojej lokalizacji na bardzo popularnym szlaku z Wieliczki na Węgry. Ciekawostką jest fakt, że budynek w 1995 roku został wpisany do rejestru zabytków. Charakterystyczne w tym zajeździe są przede wszystkim bardzo wysokie piwnice, które zachowały się w stanie idealnym i niezmienionym o układzie dwuosiowym. Niestety w ostatnich latach budynek nie był dobrze zarządzany, stał i niszczał zupełnie nieużywany, kiedy należał do Nadleśnictwa Myślenice, dopiero w roku 2012 cały kompleks został sprzedany przez nadleśnictwo prywatnej firmie z Krakowa, która ma bardzo dokładne plany co do tego miejsca, planowany jest gruntowny remont i modernizacja budynku a potem prawdopodobnie zostanie tam otworzona restauracja wraz z hotelem nawiązujące do historii tego miejsca. Może już niedługo będzie to jeden z najlepiej prosperujących tego typu zajazdów w okolicy i nawiązując do lat swojej świetności będzie przyjmował codziennie mnóstwo gości. Cały Jordanów jak i najbliższa okolica to również bardzo ciekawe miejsca, znajdziemy tam mnóstwo innych atrakcji zarówno historycznych jak i zabytków architektury, odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń jak i przystało na miejscowość na południu Polski, stanowi świetną bazę wypadową w Tatry.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2009