Dwór na Chrobaczem

Adres:

Jordanów

Jordanów to miejscowość bardzo bogata w atrakcje turystyczne, zarówno przepiękne zabytki architektury jak i miejsca przyrodnicze, znajduje się w górach tak więc jest również znakomitą bazą wypadową w góry.

Będąc w Jordanowie warto na pewno zobaczyć drewniany dwór na Chrobaczem, kiedyś Chrobacze to była osobna wieś, jednak dzisiaj funkcjonuje już jako dzielnica Jordanowa. Dwór ten został wybudowany w wieku XVIII a dokładniej mniej więcej w połowie tego wieku. Jest to bardzo ciekawa i urokliwa parterowa budowla, otynkowana częściowo z polskim dachem łamanych, który jest bardzo charakterystyczny dla tego typu dworków w Polsce. Ganek i schody wyglądają już lekko inaczej, ponieważ dobudowano je w późniejszym czasie. Dworek ten ma bardzo bogatą historię, ostatnim jego właścicielem był Edward Gett-Getyński, który walczył pod Lwowem w 1918 i 1919 roku a potem był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920, służył w wojsku aż do drugiej wojny światowej, gdzie wtedy znajdował się w sztabie Armii "Pomorze" generała Bortnowskiego. Niestety za swoją działalność patriotyczną i walkę w obronie ojczyzny, oraz założenie "Dywizji Podhalańskiej w Konspiracji", która również brała udział w konfederacji tatrzańskiej został aresztowany, zesłany do obozu Auschwitz a w styczniu 1943 roku rozstrzelany przez gestapo. Był to ostatni mieszkaniec tego dworku, potem stał on przez chwilę nieużywany, w późniejszych powojennych latach mieściła się tam szkoła, jednak niestety nie wyszło to budynkowi na dobre, ponieważ został w tym czasie bardzo zniszczony. Dopiero niedawno z powrotem trafił w prywatne ręce, właściciel obiecał wyremontowanie budynki i doprowadzenie go do świetności z jego najświetniejszych lat, jednak póki co w dworku nic się nie dzieje, choć i tak jest bardzo piękny i urokliwy.

 

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3586