Góra Ludwiki

Adres:

Jordanów

Beskidy to są przepiękne, ale niskie góry, dzięki czemu są one dostępne dla wszystkich, zdobycie takich szczytów nie jest zbyt wymagającym zadaniem.

Taką górą jest na pewno Góra Ludwiki, której wysokość to zaledwie 653 metry, bardziej można powiedzieć, że jest to wzniesienie niż szczyt górski. Znajduje się on w północno-wschodniej części Beskidu Orawsko-Podhalańskiego w Beskidzie Żywieckim. Ciekawostką jest fakt, że czasami można spotkać tą górę z nazwą Nad Lasem, czasami używa się tej nazwy zamiennie dlatego oglądając mapy czy szukając tej góry, jeśli nie możemy znaleźć Góry Ludwiki to może warto poszukać tej drugiej nazwy - Nad Lasem. Północne stoki góry są bardzo atrakcyjne, opadają do doliny Dzialskiego Potoku a południowe ku dolinie potoku Pożoga. Pomimo nieznacznej wysokości Ludwików szczyt ten jest znakomitym punktem widokowym, możemy zauważyć z góry Beskid Żywiecki, dokładniej część pasma Polic, Beskid Makowski oraz Wyspowy. Ciekawostką jest fakt, że to tutaj we wrześniu 1939 roku przebiegała linia obrony wojsk polskich, właśnie dokładnie linia ta przebiegała po grzbiecie Góry Ludwiki. Na górę prowadzą dwa główne szlaki turystyczne, pierwszy jest koloru niebieskiego a jego trasa biegnie od Kojszówki, przez Przełęcz Malinowe, Siedzinę Chorążową, Górę Ludwiki, która może być naszym punktem docelowym, a dalej jeszcze do Jawnorka i Skawy, można właśnie przebyć cały ten szlak a góra Ludwiki będzie tylko krótkim przystankiem. Drugi szlak to turystyczny szlak żółty, który rozpoczyna swój bieg w pobliskim Jordanowie, drugą stacją jest właśnie nasz szczyt Ludwiki, dalej szlak już biegnie przez Sidzinę Małą a następnie do skrzyżowania z szlakiem niebieskim pod Targoszówką, gdzie oba szlaki się wspólnie łączą. Oba szlaki stanowią świetną możliwość spędzenia całego dnia z rodziną.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2341