Góra Przykiec. Tor motocrossowy

Adres:

34-242 Łętownia

Góra Przykiec wznosi się na pograniczu Osielca, Łętowni i Jordanowa, w Beskidzie Makowskim. Posiada szczyt. o dwóch wierzchołkach - wyższy osiąga 741 m n.p.m., a niższy 647 m n.p.m.

Znajdują się tu duże i czynne osuwiska, największe, po zachodniej stronie, stanowi prawie 20% powierzchni. Przez Przykiec nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, można jednak na jego szczyt wejść leśna drogą odgałęziająca się od niebieskiego szlaku prowadzącego z Jordanowa na północ, przez przełęcz między górą Przykiec i Łysą Górą

Tu powstał jeden z pierwszych na Podhalu torów do jazdy na motorach crossowych. Ufundowany przez właścicieli terenu a zarazem miłośników sportów motorowych -rodzinę Rapaczów. Motocross to sport ekstremalny. Tor posiada odpowiednią licencję. Jego długość to 2500 metrów. Ze względu na naturalne ukształtowanie terenu jest miejscem ciekawym ale bardzo wymagającym. Dodatkowym atutem miejsca jest możliwość podziwiania przy odpowiedniej pogodzie panoramy Tatr oraz Beskidu Makowskiego. Dojazd do toru : z drogi krajowej nr 28, leśnym, dobrze utrzymanym traktem (około 2 km). Co roku na przełomie sierpnia i września odbywają się tutaj zawody motocrossowe. Obok toru można podziwiać, wybudowaną przez fundatorów kapliczkę poświęconą patronowi kierowców św. Krzysztofowi, obok której corocznie odprawiana jest msza święta. Każdy mieszkaniec okolic bez problemu wskaże drogę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Anna Bruzda

Autorzy:

Anna Stopa, Kinga Wróbel, Dobrosława Korbel

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3848