Kamienna figura św. Jana Nepomucena

Adres:

ul. Kolejowa, Jordanów

Jordanów to miejscowość bardzo bogata w atrakcje, ale również jej okolice są ciekawe, jako miasto leżące na południu Polski oczywiście gwarantuje nam wiele możliwości górskich wypadów, zdobywania szczytów i poznawania przepięknej przyrody w najbliższej okolicy.

Oczywiście w samym mieście również znajduje się wiele miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić czy spędzić w nich trochę czasu. Jednak miasto też słynie z wielu ciekawych zabytków, pomimo, że los nie oszczędzał tego miasta - liczne pożary oraz plądrowanie i działania wojenne zniszczyły wiele budynków. Do najstarszych zachowanych zabytków tej mniejszej architektury sakralnej należy kamienna figura świętego Jana Nepomucena z wieku osiemnastego, która znajduje się tuż przy skrzyżowaniu głównych ulic w centrum jordanowskiego rynku. Sama postać jest bardzo ciekawa i może dziwić jego tak liczna obecność w wielu miastach na południu Polski, jest to biskup pochodzący z Pragi, który urodził się na Morawach dokładniej w miejscowości Pomuki. Święty Jan Nepomucen jest bardzo ważną osobą wśród społeczności katolickiej, jest to patron wszystkich spowiedników i dobrej spowiedzi, stanowi on wzór postaw moralnych, ale równocześnie jest uważany za patrona mostów oraz osób tonących, dlatego bardzo często jego wizerunki są stawiane w okolicach mostów, rzek i dróg. Ma on ochraniać również okolice od klęsk żywiołowych, gradobicia, potężnych ulew. Jest to święty szczególnie pomocny, dlatego znajduje się on w grupie świętych zwanych Świętymi Wspomożycielami. Do zabytków sakralnych Jordanowa należy więcej obiektów w tym Figura Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która znajduje się przed Kościołem Trójcy Przenajświętszej oraz Figura Matki Bożej z Chrystusem zdjętym z krzyża. Dla osób wierzących na pewno są to miejsca warte odwiedzenia i głębszej modlitwy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1937