Kapliczka na Glinikach

Wstęp:

Darmowy

Adres:

34-242 Łętownia 105

Kapliczka na Glinikach ( przed 1488 rokiem nazwana kaplicą husycką ) znajduje się w miejscu, gdzie dawniej był wybudowany pierwszy kościół w Łętowni.

Z tym miejscem wiąże się pewna legenda, a brzmi ona tak: Barbara Lisicka, dziedziczka Łętowni i Łopusznej przebywając na polowaniu w łętowskich dobrach, urodziła syna. Podobno nastąpiło to właśnie w obrębie kaplicy. Barbara Lisicka złożyła wówczas ślubowanie, że, w podziękowaniu za szczęśliwe rozwiązanie, wybuduje w Łętowni nowy kościół a nowonarodzonego syna przysposobi do stanu duchownego. Tak też się stało. Budowa kościoła została rozpoczęta a syn Barbary, Ambroży Lisicki był proboszczem parafii Łętownia w latach 1776-1817.

Tyle mówi legenda. Prawdziwą przyczyną wybudowania kościoła były starania o ustanowienie parafii. O tej pierwszej kaplicy niewiele wiadomo. Mieszkańcy pamiętają jednak zrujnowaną dziewiętnastowieczną kapliczkę domkową, murowaną z kamienia i krytą siodłowym gontowym dachem. W środku znajdował się ołtarz i dwie XVII-wieczne, drewniane figury św. Joachima i św. Józefa. Figury te, pięknie odnowione znajdują się obecnie w kościele parafialnym. 

Zrujnowana kapliczka została odnowiona w 2009 roku. Fundatorem renowacji był ksiądz Stefan Stypuła wraz z parafianami. Warto też dodać, że obecnie wiedzie tamtędy Niebieski Szlak Turystyczny. Prowadzi on ze wsi Naprawa na Luboń Wielki (1023 m.) przez Luboń Mały (około 3 godz. marszu) lub na Turbacz (1310 m.), na który można iść różnymi trasami (od 3 do 5 godz. marszu). W kaplicy znajduje się obraz Matki Przenajświętszej z dzieciątkiem Jezus (kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łętowskiej), mały ołtarz, cztery świeczniki zrobione przez pana Mariana Serafina oraz barokowe figury z XVII w.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Grażyna Hanusiak

Autorzy:

Roksana Czyszczonik, Patrycja Kosek, Julia Serafin, Wojciech Nowak

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2257