Kapliczka na osiedlu Wójcikówka

Wstęp:

Darmowy

Adres:

34-242 Łętownia

Aby dotrzeć do kapliczki na osiedlu Wójcikówka należy z głównej drogi skręcić na Zarębki, a następnie po przejechaniu „Gąszcza"(charakterystycznych zakrętów prze las), skręcić w lewo. Drogowskaz pokaże nazwę osiedla.

Kapliczka z dzwonem powstała przed II wojną światową. Zbudowali ją mieszkańcy roli (osiedla) Wójcikówka. W czasie II wojny światowej, mieszkańcy wsi chowali dzwon, najprawdopodobniej w którejś studni, ponieważ Niemcy zabraliby go, żeby go przetopić na kule tak jak inne dzwony. Po wojnie, zniszczona kaplica została odnowiona przez pana Stanisława Kowalcze. Codziennie w południe dzwon oznajmia wszystkim mieszkańcom czas na modlitwę „Anioł Pański". Tę czynność wykonywała zawsze wyznaczona osoba. Była to dla nich nobilitacja. Według wspomnień najstarszych mieszkańców dzwoniącymi byli: Walenty Bierówka, później pan Sępiak z roli Książkowej i Stefan Mielec z Wójcikówki. Mieszkańcy wierzyli niezwykłą moc kapliczki dlatego dzwon był wprawiany w ruch również wtedy, gdy nad Wójcikówką zbierały się czarne, burzowe chmury. 

Kaplica na początku była zwykłą dzwonnicą, później rozbudowaną ją. Każdego roku, w maju w kapliczce gromadzą się okoliczni mieszkańcy aby śpiewem Litanii Loretańskiej i tradycyjnych majówek wielbić Matkę Bożą.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Anna Bruzda

Autorzy:

Ewelina Kowalcze, Aleksandra Łopata, Martyna Łopata, Klaudia Mak

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2796