Kościół parafialny pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni

Wstęp:

Darmowy

Adres:

Łętownia 99, 34-242 Łętownia

Telefon:

18 2773014

Przepiękny, drewniany kościół wyznania rzymskokatolickiego. Pochodzi z II połowy XVIII wieku z lat 1760-65. Powstał z fundacji ówczesnej właścicielki Łętowni – Barbary z Janickich Lisickiej.. Znajduje się w Łętowni, w gminie Jordanów. Jest on postawiony na miejscu starego kościoła przeniesionego do Krzeczowa. Jest to wyjątkowy zabytek, włączony do Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół ten jest jednonawowy. Jego elewacja jest oszalowana, a dach kryty gontem. Wyposażenie w środku kościoła również pochodzi z XVIII wieku. Mieści się w nim piękny ołtarz z obrazem patronów czyli świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza, a także krucyfiks z posągami św. Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny, które są umieszczone na tęczowej belce z napisem „Oczy moje będą otwarte i uszy nachylone na prośbę tego, który na tem miejscu modlić się będzie". Drogocennymi elementami wyposażenia są również: ambona z 1779, dwa siedemnastowieczne konfesjonały, chór z organami, liczne obrazy i rzeźby i stacje Drogi Krzyżowej wykonane na płótnie, w rokowych ramkach oraz organy w obudowie z XVII wieku, które zostały odnowione w 2017 roku. W 1998 kościół wzbogacono o nowe, stylowe ławki. Powstało wtedy też ogrodzenie z kamienia rzecznego oraz brama prowadząca na cmentarz z figurami bł. Brata Jana Brunona Zembola (pochodzący z Łętowni, wyniesiony na ołtarze 13.06.1999 r.) i św. Józefa. Przy wejściu do cmentarza można podziwiać złoty napis „WIERZĘ W ŻYCIE WIECZNE". 

Kościół otacza chodnik z kamienia. Przy świątyni znajduje się kaplica grobowa Kempnerów i Żelechowskich – dawnych właścicieli Łętowni, z figurą matki bożej różańcowej. Obok niej jest umieszczony kamień upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. Przed Kościołem mieści się pięknie odnowiona plebania, w której mieszkają pracujący w parafii księża. Jest zbudowana także salka katechetyczna, gdzie odbywają się próby scholki, która występuje co tydzień w niedzielę na mszy o 8:00 lub 10:00. Są organizowane tam także spotkania ministrantów i lektorów. Często na mszach występuje orkiestra z Łętowni. Gdy szkoła obchodzi jakieś ważne święta m.in. Święto Patrona Szkoły, zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego, to uczniowie i pracownicy szkoły przychodzą do kościoła i uczestniczą w Mszy Świętej.

Msze odbywają się codziennie o 6:30 i 7:00, a w niedzielę o 6:30, 8:00, 10:00 oraz 16:00. Bywa także, że są jeszcze o 11:30. W środę i piątek msze są odprawiane o 17:00. Proboszczem parafii jest ksiądz Stefan Stypuła, a funkcję wikarego pełni ksiądz Dariusz Czapnik.

Odwiedziłeś oceń:
(7 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Grażyna Hanusiak

Autorzy:

Martyna Majda, Mateusz Durek, Karol Mizera, Kamil Gospodarczyk, Dominika Pindel

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4032