Krzyż na Wichrowej

Adres:

34-242 Łętownia, przy drodze do Jordanowa

W 1914 roku syn Anny i Stanisława Brutanków wyruszył wraz z innymi mieszkańcami Łętowni na Pierwszą Wojnę Światową.

Tam dzielnie walczył za ojczyznę. Nie wracał do domu przez cztery lata, więc rodzice przestali wierzyć, że syn powróci, gdyż dochodziły ich słuchy , że wielu z tych ludzi, którzy poszli z nim walczyć zginęło w obronie Polski. Pogodzili się z tym, że już nie odzyskają syna. Minęły kolejne dwa lata, kiedy ku zdziwieniu rodziców i pobliskich mieszkańców syn pojawił się we wsi gdzie mieszkali jego mama i tata. Radość rodziców była tak wielka, że w podziękowaniu Panu Bogu, że odzyskali syna całego i zdrowego na pamiątkę ocalenia ich syna postawili metalowy krzyż i obok krzyża posadzili trzy lipy. Krzyż ten znajduje się przy drodze głównej na Dziale Wichrowym, która prowadzi z Łętowni do Jordanowa. Z tyłu krzyża umieszczona jest mosiężna tabliczka z wyrytym napisem : „Bogu w podzięce za powrót i ocalenie syna Anna i Stanisław Brutanek 20 wrzesień 1920 ". Obecnie trzy lipy są drzewami zabytkowymi a o krzyż troszczą się okoliczni mieszkańcy i często pali się tam znicz.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni

Opiekun:

Anna Bruzda

Autorzy:

Michał Wicher, Mirosław Bartelik, Konrad Zięba

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2246