Szlak turystyczny do wsi Wysoka

Adres:

Jordanów

Szlak turystyczny koloru zielonego rozpoczyna się w Jordanowie na dworcu PKP i prowadzi aż do wsi Wysoka. Jest to połączenie dwóch niezwykle wyjątkowych miejscowości w województwie małopolskim.

Wysoka jest położona około 525 metrów nad poziomem morza, istnieje już około 500 lat, gdyż pierwsze wzmianki o tej miejscowości można znaleźć już w roku 1581. Jest to miasto o bogatej historii szczególnie tej wojennej, gdyż na początku drugiej wojny światowej był to ogromny plac bitwy pomiędzy wojskami Polski i Niemiec. Pierwszego i trzeciego września 1939 roku w tym rejonie rozegrała się jedną z największych i bardzo krwawych bitew kampanii wrześniowej w której walczyła 10. brygada kawalerii zmotoryzowanej pod dowództwem sławnego w Polsce generała Stanisława Maczka. Za walkę i postawę miejscowej ludności wieś Wysoka w roku 1946 otrzymała Order Krzyża Grunwaldu, wydarzenia te są upamiętnione przez pomnik znajdujący się we wsi. Drugim ważnym punktem tego miasta jest XVI-wieczny dwór, który można zwiedzić oraz odbywają się tu koncerty muzyki dawnej, dzisiaj jest to siedziba Bractwa Lutniowego. Jordanów zaś to miasto trochę większe z ciekawą zabudową i możliwościami zwiedzania. Można spędzić miło dzień spacerując po rynku miejskim, ale też Jordanów to miejsce docelowe wielu pielgrzymek, ponieważ w Kościele świętej Trójcy znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, do którego kierowanych jest wiele intencji i próśb. Miasto to również posiada swoje walory historyczne, znajduje się tu Dąb Wolności, który upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości, to tędy szło Wojsko Polskie na pobliski front, gdzie walczyło za naszą ojczyznę. Oba te miasta na prawdę warto zwiedzić a łączy je szlak zielony. Są to niezwykle atrakcyjne miejsca, które trzeba zobaczyć będąc w najbliższej okolicy w województwie małopolskim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1114