Szlak turystyczny z Łętowni na Polanę Gronie

Adres:

Jordanów

Łętownia to mała wioska nieopodal Jordanowa, w której to rozpoczyna swój bieg szlak turystyczny, który prowadzi na Polanę Gronie. Łącznie szlak ten zabiera w całości około 2 godzin czasu, przy normalnym tempie marszu, bez zbytniego spieszenia się.

Polana Gronie jest położona na wysokości około 800 metrów nad poziomem morza w kierunku zachodnim od Stołowej Góry, której wysokość jest zaledwie o około 40 metrów nad poziomem morza wyższa niż położenie polany. W pobliżu Polany Gronie znajduje się przecięcie dwóch grzbietów Beskidu Makowskiego i dwóch szlaków turystycznych - zielonego i niebieskiego. We wschodniej części polany zaś znajduje się przełęcz pomiędzy polaną a Stołową Górą na której położona jest kaplica Pamięci Czynu Żołnierskiego AK, która powstawała w latach 1996-1998 dzięki ogromnym staraniom kombatantów partyzanckiego oddziału "Harnaś", który w roku 1944, podczas trwania wojny miał tutaj górską bazę. Obok kaplicy również znajduje się pamiątkowa tablica i drewniany krzyż. Według długiej już tradycji, co roku odbywa się tu uroczysta partyzancka msza święta w ostatnią niedzielę sierpnia z udziałem żyjących kombatantów, których niestety z roku na rok ubywa. Kaplica sama w sobie jest pięknym budynkiem o znakomitej lokalizacji, fantastycznie się prezentuje na tle górskiego krajobrazu. Dostrzeżemy stąd, oczywiście o ile sprzyja nam pogoda i jest bardzo dobra widoczność, nawet spore obszary Beskidu Wyspowego, Gorców, Pasmo Podhalańskie, Babią Górę, Policę a w dalszych horyzoncie można dostrzec nawet Tatry. Jest to szlak bardzo przyjemny o niskim stopniu trudności, zaledwie dwie godziny marszu nie powinny dla nikogo stanowić większego problemu, szczególnie, że trasa nie jest spora. Polana zaś jest przepiękna i rozpościerają się stąd cudowne, górskie krajobrazy, które na prawdę warto zobaczyć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1547