Szlak turystyczny z Łętowni na Stołową Górę

Adres:

Jordanów

Stołowa Góra to wzniesienie znajdujące się na wysokości 841 metrów nad poziomem morza i położone jest w Beskidzie Makowskim około 6 kilometrów na południe od Góry Koskowej.

Prowadzi na tą górę kilka szlaków, jeden z wsi Łętownia, drugi to zielony szla turystyczny, który biegnie z Osielca, przez Groń aż do Stołowej Góry a później stamtąd do Skomielna Czarnej. Kolejny czlak to już szlak turystyczny koloru niebieskiego, która rozpoczyna się w Jordanowie, biegnie dalej przez Przykiec, Grzybkówkę, Groń aż do Koskowej Góry i właśnie Stołowej Góry. Górę Stołową można dostrzec wśród masywu górskiego zaraz obok dwóch szczytów Groń, który ma 809 metrów wysokości i Łysa Góra niższa o prawie 100 metrów, tak więc Góra Stołowa jest zdecydowanie najwyższa i łatwa do dostrzeżenia. Powyżej 500 metrów nad poziomem morza Górę Stołową porastają lasy, ale również znajdziemy tam kilka polan, na których można wypocząć, szczególnie na jednej z nich, która znajduje się pomiędzy Groniem a Górą stołową, jest tam przysiółek Groń oraz kaplica, która powstała w hołdzie ofiarom walk w czasie drugiej wojny światowej. Najbliższe miejscowości tej góry i najlepszy wybór aby rozpocząć wędrówkę to Osielec, Skomielna Czarna, Wieprzec ale przede wszystkim właśnie wieś Łętownia, jest to znakomita miejscowość z której można wyjść na wiele dalekich wędrówek i zdobyć kilka górskich szczytów w okolicy. Ogólnie rzecz biorąc jest to okolica znakomita do spędzenia wakacji, wszystkie okoliczne szczyty są dość niskie i proste do zdobycia, dzięki czemu nie będą stanowiły większych problemów dla początkujących osób, zaś gdy będziemy chcieli pójść na całość i znacznie podwyższyć poziom naszych wędrówek można zawsze wybrać się samochodem w pobliskie Tatry, które są na prawdę kilkadziesiąt minut drogi od Jordanowa czy okolicznych miejscowości.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1895