Szlak turystyczny z Łętowni na Zębolową Górę

Adres:

Jordanów

Szlak ze wsi Łętownia na Zębolową Górę to około półtorej godziny marszu.

Jest to szlak dość prosty i przyjemny, droga prowadzi przez przepiękne polany i można podziwiać górskie krajobrazy, sama Zębolowa Góra jest położona na wysokości 859 metrów nad poziomem morza, więc nie jest to góra należąca do tych najwyższych, jednak widok ze szczytu jest przepiękny tak samo jak z każdej innej góry. Z daleka jest dość ciężko wypatrzeć Zębolową Górę gdyż wtapia się ona w tło innych, wyższych wzniesień, jednak jeśli dokładnie wiemy, gdzie ona się znajduje to nie powinno być problemu z dostrzeżeniem jej bez lornetki. Nazwa tej góry jest dość ciekawa, ogólnie wśród miejscowej ludności można spotkać wiele określeń na właśnie to wzniesienie, mieszkańcy wsi Łętownia nazywają ją Zębolową Górą, czyli tak samo jak funkcjonuje oficjalna nazwa. Mieszkańcy Tokarni jednak mają swoją nazwę na to wzniesienie - Golec a mieszkańcy Krzczonowa, Lubia, Tenczyna i Krzeczowa nazywają ją Klimasem. Również można spotkać nazwę Zębolowa Góra pisaną jako Zembalowa i nie jest to uznawane za błąd. Okoliczne szczyty również mają podobne, pocieszne nazwy jak na przykład okoliczne wzniesienie Cymbałowa Góra. Można też spotkać wśród austriackich dokumentów, gdyż kiedyś te rejony należały właśnie do państwa Austrii zupełnie pomieszane nazwy ze szczytami górskimi, czasami pomylone nazwy mogą oznaczać - Golec zupełnie inny, północno-zachodni grzebit, Klimas to grzbiet główny a góra Zębolowa może być pomylona z Cymbałową dlatego też wśród miejscowej ludności panuje tyle różnych wersji, lecz nie przywiązuje się do tego większej uwagi, bo po prostu nie ma takiej potrzeby, wszystko znajduje się blisko siebie a każdy na pewno wie o co chodzi, każda góra jest przepiękna i rozciągają się z nich cudowne, górskie krajobrazy i widoki.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2215