Świat w miniaturze

Wydarzenie archiwalne
Wtorek, 17 maj 2016 17:00 WOLNY
Adres:

ul. Szymanowskiego 17, Karlino

Telefon:

94 311 73 82

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Ziemi Karlińskiej, Koszaliński Pluton Modelarski, Ireneusz Piecyk oraz Adam Wachol (Koło Modelarskie KOK) zapraszają na wystawę ŚWIAT W MINIATURZE.

Uroczyste otwarcie wystawy 13 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Karlińskiej.

Koszaliński Pluton Modelarski to grupa modelarzy działająca w ramach Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii “Perun”. Grupa zaczęła działać w 1997r. Początkowo były to nieformalne spotkania kilku kolegów mających wspólne zainteresowania. Raz w miesiącu spotykaliśmy się, aby porozmawiać o modelach, wymienić doświadczeniami i pokazać innym swoje prace. Trwa to do dnia dzisiejszego. Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, aktywnie współpracujący  z placówkami muzealnymi – Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu a ostatnio z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Grupa nawiazała kontakty z czołowymi producentami modeli w Polsce. Na konto sukcesów można zaliczyć miedzy innymi współudział w tworzeniu wtryskowej Iskry w skali 1:72 produkcji Arma Hobby. Marcin Wawrzynkowski jest autorem wielu publikacji, min. książki „Kanonierki ORP Komendant Piłsudski i ORP Generał Haller”.

Ireneusz Piecyk, nauczyciel historii w Gimnazjum w Rymaniu. Twórca szkolnego Muzeum historycznego. Pasjonat historii dawnej broni i barwy. Znawca mundurów epoki napoleońskiej. Autor publikacji na temat umundurowania wojsk powstania listopadowego. Uczestnik konferencji naukowych. Modelarz, autor figurek historycznych. Odznaczony brązowym medalem MON „Za zasługi dla obronności kraju” i medalem „Pro Memoria”.

Adam Wachol, instruktor Kółka Modelarskiego w Karlińskim Ośrodku Kultury. Kółko modelarstwa kartonowego działa w Karlińskim Ośrodku Kultury od 17 lat (1999 r.). Przez ten czas w zajęciach uczestniczyło kilkadziesiąt chłopców i dziewcząt w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum. Zajęcia z modelarstwa kartonowego mają na celu wypracowanie u dzieci i młodzieży cierpliwości, zdolności manualnych, precyzji i wyobraźni przestrzennej. Na kółku uczestnicy poznają podstawy modelarstwa kartonowego i poczynając od najprostszych figur przechodzą do wykonywania co raz bardziej skomplikowanych modeli. Mali modelarze w miarę swoich postępów wykonują modele samolotów, pojazdów i statków z różnych wydawnictw modelarskich. Do tej pory ich prace były prezentowane na wystawach okolicznościowych w KOK i Muzeum Ziemi Karlińskiej. Obecnie na zajęcia uczęszcza 2 chłopców i 2 dziewczynki, którzy zaczynają swoją przygodę z modelarstwem.

 

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 776