Pałac Goldsteinów

Adres:

plac Wolności 12a,Katowice

Pałac braci Goldsteinów (Abrahama i Józefa) położony w zachodniej części śródmieścia Katowic to renesansowa budowla z lat 70-tych XIX w. Ten dwukondygnacyjny pałac nazywany czasem Willą Goldsteinów albo Pałacem Przemysłowym, ma charakter reprezentacyjny. Fasadę zewnętrzną zdobi bogata dekoracja kamieniarska i sztukatorska. Hall główny wykończony jest złoconą dekoracją malarską, salę posiedzeń wyłożono złoconym kurdybanem, a marmurowe posadzki obrobiono wysokiej, jakości drewnem, piaskowcem i złoceniami. Przepych, z jakim wykończono wnętrza pałacu świadczą o majętności właścicieli obiektu. Wiadomo, że bracia Goldstein posiadali tartaki w wielu miastach, po pożarze jednego z nich w 1892 r. sprzedali posiadłość i przenieśli się do Wrocławia. W latach międzywojennych w pałacu mieściła się Izba Przemysłowo-Handlowa, a po II wojnie światowej (1952-1990) Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz kino Przyjaźń. Obecnie właścicielem pałacu jest miasto.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1354