Wykopaliska w Słonowicach

Adres:

Słonowice

Słonowice to mała miejscowość, położona w województwie świętokrzyskim w pobliżu Kazimierzy Wielkiej. 

Miejscowość znana jest głównie z unikatowych odkryć archeologicznych. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono tutaj na zespół wielkich grobowców, których wiek ocenia się na ponad 5 tysięcy lat. Grobowce mają imponujące wymiary. 120 metrów długości i 5 wysokości, robi wrażenie. Całość zbudowana jest z ziemi i kamieni a także z drewnianych bali. Groby z wyglądu przypominają ziemne nasypy a w środku skrywają wewnętrzne komory. Prawie takie same budowle odkryte zostały na Wyspach Brytyjskich. Archeolodzy natrafili na wiele cennych odkryć. Między innymi są to zdobione naczynia ceramiczne, sztylety, miedziane topory i ozdoby. Poza 7 grobami, badacze historii natrafili również na pusty plac, który mógł służyć jako miejsce do obrzędów i ceremonii. Znalezione w komorach grobowych przedmioty metalowe w czasach neolitu były bardzo cenne i rzadkie. Na pewno sprowadzono ich z odległych obszarów. Na razie trwają badania, które mają określić pochodzenie tych odkryć. W pobliżu grobów odkryto również pojedyncze miejsca pochówków. Ciekawostką jest, że spoczywające w grobach osoby, pochowano z głową zwróconą ku wschodowi słońca, co może świadczyć o praktykowanej tu religii związanej z kultem słońca. Ponadto w każdym z grobów znaleziono wyroby z krzemienia, miedziane siekiery i sztylety. Świadczy to o tym, że w grobach spoczywają osoby zamożne albo pełniące wówczas ważne funkcje. Całość miejsca pochówku otoczona jest rowem o szerokości kilkunastu metrów. Warto przyjechać do Słonowic i na własne oczy zobaczyć tą „polską dolinę królów”, bo tak przez niektórych jest nazywana. Dla miłośników archeologii i wielkich odkryć Słonowice to wymarzone miejsce na wycieczkę. Podobne stanowisko wykopaliskowe można zwiedzić i zobaczyć w pobliskich Januszowicach.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3515