Wykopaliska w Zagórzycach

Adres:

Zagórzyce

W województwie świętokrzyskim znajduje się kilka małych miejscowości, znanych z wielkich odkryć archeologicznych. Jedną z nich są Zagórzyce, wieś położona w powiecie kazimierskim.

Badania archeologiczne w Zagórzycach rozpoczęły się w 2007 roku, kiedy to znaleziono złoty krzyżyk, pochodzący z wczesnego średniowiecza. Przedmiot został wykonany ze złota o wysokiej próbie. Na pewno należał on do osoby majętnej. Jak przypuszczają badacze mógł być własnością Jana ze Zbeltowic, który pochodził z otoczenia Bolesława Śmiałego. Kolejnymi, wielkimi odkryciami były ślady osadnictwa od czasu neolitu aż po średniowiecze. Jak podają archeolodzy, pierwsi osadnicy sprowadzili się tutaj już 5200 lat przed nasza erą. Wykopaliska potwierdzają, że Celtowie w przeszłości, licznie zamieszkiwali tereny Małopolski. Ciekawą sprawą jest jak ludzie o różnych kulturach żyli obok siebie, jak wyglądały ich stosunki, co ich łączyło a co dzieliło. Może wkrótce poznamy odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania. Wśród zebranych wykopalisk znalazły się wyroby ceramiczne, fragmenty naczyń a także przedmioty z brązu, żelaza, szkła, monety z czasów Imperium Rzymskiego a także szczątki zwierząt i ozdoby. Cennym znaleziskiem jest również piec służący do wypalania ceramiki. Piec zachował się bardzo dobrym stanie a jego wiek szacuje się na okres wpływów rzymskich. Zagórzyce podobnie jak pobliskie Januszowice i Słonowice to miejsca pełne historii, jeszcze wciąż nie do końca odkrytej. Ziemia wciąż skrywa dzieje osadnictwa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze. Jeszcze wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi ale badacze robią wszystko aby znaleźć to, co wciąż skrywa ziemia. Nie wiadomo jakie jeszcze skarby zostaną odkryte. Warto wybrać się w podróż szlakiem wielkich odkryć. Może sami natrafimy na jakiś skarb z przeszłości.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2092