Klasztor klarysek w Kętach

Adres:

ul. Kościuszki 6, 32-650 Kęty

Klasztor Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji znajduje się w Kętach, przy ulicy Kościuszki. Miejsce zostało wybrane tak, by nie przeszkadzać kontemplacji sióstr zakonnych. Jednak od XIX wieku, gdy założono tutaj klasztor, okolica trochę się zmieniła – pojawiła się tu m. in. ruchliwa ulica oraz inne miejskie zabudowania.

Początek klasztoru Klarysek sięga 1881 roku i jest to drugi klasztor tego zgromadzenia na ziemiach polskich. Budynek zakonu został zakupiony z różnych datków oraz kwest, które prowadziły zakonnice. Pierwotnie był to jedynie dwa niewielkie obiekty, w tym stary budynek poczty. Zostały one jednak całkowicie wyremontowany, a później dobudowano tu także całkiem spory fragment obecnego kompleksu. Również dzisiaj budynek jest w dobrym stanie i warto przyjrzeć mu się z bliska. Wiele zdobień i elementów wyposażenia zostało wykonane przez Stanisława Jarząbka. Pochodzą one głównie z lat 90. XIX stulecia. Od początku istnienia klasztoru w Kętach miał on charakter kontemplacyjny i klauzurowy, a siostry żyły w skromnych warunkach i poświęcały dużo czasu na modlitwie. Przez lata władze kościelne, świeckie i siostry zakonne próbowali dojść do porozumienia w kwestii zatwierdzenia swojego zgromadzenia. Sprawa ciągnęła się przez długie lata. Ostatecznie przyłączono kapucynki do istniejącego już zakonu franciszkanek. W roku 1970 zakon zmienił nazwę na Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji. W klasztornym kościele w kolejnych latach przeprowadzono szereg remontów. Tym samym dostosowano budynek do wieczystej adoracji, która trwa tu nieprzerwanie od 1910 roku. Siostry każdego dnia poświęcają około 7 godzin na modlitwę i kontemplację, a przy Najświętszym Sakramencie zmieniają się co godzinę w trakcie dnia, a nocą co dwie. Po modlitwie mniszki zajmują się np. malowaniem obrazów, haftowaniem czy pracami w ogrodzie i w klasztorze.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2310