Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Adres:

ul. Rynek 16, 32-650 Kęty

Telefon:

33 845 31 07

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach to muzeum regionalne, które działa przy kęckim rynku. Zbierane są tutaj okazy związane z historią oraz dawnym życiem w mieście, a także te, związane z przemysłem i militariami.

Patronem muzeum został Aleksander Kłosiński – lokalny mistrz kuśnierstwa i działacz społeczny. Od końca wojny, aż do swojej śmierci gromadził on różne przedmioty, które odkupował lub otrzymywał od mieszkańców tych ziem. Zmarł w 1974 roku, a miastu zapisał swoje duże zbiory, związane z Kętami, kuśnierstwem oraz inne pamiątki. Trzy lata później, podczas świętowania 700-lecia miasta, można było oglądać je w kamienicy przy ulicy Mickiewicza. W 1994 roku nadano muzeum obecną nazwę, a rok później przeniesiono do kamienicy na rynku. W późniejszych latach wyremontowano część pomieszczeń oraz pojawiły się nowe sale, gdzie organizowane są interesujące wydarzenia kulturalne oraz wystawy czasowe. Obecnie znajduje się tutaj prawie 5000 eksponatów, które oglądać można w czterech salach ekspozycji stałej. Każdego roku pojawia się kilkanaście nowych przedmiotów. Można zobaczyć tutaj m. in. skrzynie cechowe, instrumenty muzyczne, narzędzia rzemieślników czy meble wykonane w kęckich zakładach. Warto przyjrzeć się także starym mapom, tabliczkom i pieczęciom. Jest tutaj także inscenizacja dawnego saloniku mieszczańskiego, gdzie możemy się na chwilę przenieść w czasie. Ciekawymi eksponatami są także te, związane z pobytem w Kętach Legionów Józefa Piłsudskiego oraz dawna tablica z herbem miasta, którą ściągnięto z ratusza. Aleksander Kłosiński, założyciel kęckich zbiorów, pośmiertnie został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki złotą odznaką „Za ochronę zabytków”. Ciekawostką jest też fakt, że w wolnych chwilach patron muzeum sam także zajmował się rzeźbą oraz malarstwem.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1632