Park dworski w miejscowości Malec

Adres:

Malec

Okolice Kęt jak i samo miasto, to miejsce gdzie zobaczyć można wiele pięknych obiektów, w tym liczne pałace, dworki i pozostałości parków, które im towarzyszyły. Takie obiekty znajdują się m. in. w Bulowicach oraz Nowej Wsi, która leży na północ od Kęt.

Jeśli z Nowej Wsi odbijemy na wschód, to po chwili trafimy do kolejnej niewielkiej miejscowości, Malca. Malec to wieś położona w dolinie Potoku Maleckiego, którą zamieszkuje około 1500 mieszkańców. Działają tu przede wszystkim liczne gospodarstwa rolne, większość z nich o niewielkich powierzchniach. W Malcu znajdują się także obiekty, które objęte są nadzorem konserwatora. Jest to przede wszystkim pozostałość po średniowiecznym zamku na tzw. Kopcu. Pozostały tu jedynie ślady jego fundamentów, ale z różnych pism wiadomo, że ten zamek istniał już w 1452 roku. Pod ochroną jest także zabytkowy zespół parkowo-dworski, który pochodzi z końca XIX wieku. W jego skład wchodzi murowany dwór, folwark i dawne zabudowania gospodarcze. Wszystko to jest otoczone dawnym założeniem parkowym. Malecki park zajmuje łącznie powierzchnię około 3 hektarów. Warto się wybrać w to miejsce na krótką wycieczkę, na przykład na rowerze. Ucieszą się tutaj także miłośnicy przyrody. Zespół parkowo-dworski leży niedaleko dużych i licznych stawów. Te przyciągają tutaj wiele gatunków rzadkich ptaków. W okolicach można podziwiać czaple siwe, kormorany, łabędzie czy ślepowrony. W zaroślach żyją też bażanty, a na niebie można zobaczyć też kruki i jastrzębie. W okolicach, jak i w samym parku można też zaobserwować inne zwierzęta. Występują tu m. in. jeże, lisy, sarny, kuny, wiewiórki i zające. Malec to miejsce, które pozwala podziwiać piękne zabudowania i okoliczną przyrodę, a przy okazji jest wsią bardzo nowoczesną. Pojawiają się w okolicach liczne domy, gdzie chętnie przybywają ludzie z wielu stron.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2421