Park Lipowy w Kętach

Adres:

Kęty

Park Lipowy w Kętach powstał stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku. Wcześniej były to bardzo zdegradowane tereny – każdego roku wypalano tu trawy, a w okolicy można było znaleźć kilka dzikich wysypisk śmieci oraz gruzowiska.

Postanowiono jednak zamienić te miejsce w piękne tereny zielone, z których skorzystać będzie mógł każdy mieszkaniec oraz turysta. Stworzono Park Lipowy, gdzie posadzono wszystkie występujące w Polsce gatunki oraz odmiany lipy. Nasadzono także drzewa i krzewy przyjazne pszczołom oraz inne gatunki, które dzisiaj ozdabiają park. Już od początku rekultywacja terenu miała wyjątkowy wymiar. W sadzeniu nowych roślin brali aktywny udział zarówno mieszkańcy, pszczelarze jak i samorządowcy. Pojawiły się też tutaj trzy różne ścieżki dydaktyczne, na których łącznie stanęło 25 tablic informacyjnych. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych informacji o samych lipach, o pszczołach oraz ogólnie o ochronie przyrody. W parku znajdują się także alejki rekreacyjne, gdzie można spacerować, biegać albo jeździć na rolkach. Park Lipowy w Kętach stał się miejscem rekreacji i wypoczynku nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów. Przy okazji pełni on rolę edukacyjną, uświadamiając odwiedzających, jak ważna jest ochrona przyrody. Uświadamia także jak istotna jest rola pszczół w ekosystemie i jak duże jest ich znaczenie dla upraw prowadzonych przez człowieka. W ostatnich latach liczba pszczół dramatycznie się zmniejsza – można więc powiedzieć, że jest to inwestycja na czasie. Park znajduje się w bliskim sąsiedztwie rzeki Soły, gdzie wydzielono także obszar ekologiczny należący do unijnego programu Natura 2000. Chroni się tu gniazda wielu gatunków rzadkich ptaków. Strefa przybrzeżna Soły wraz z Parkiem Lipowym razem tworzą piękny zakątek, gdzie z bliska można obserwować przyrodę oraz przy okazji dowiedzieć się czegoś pożytecznego z zainstalowanych tablic informacyjnych.

 

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3875