Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach

Adres:

Plac Najświętszej Maryi Panny 3, Kielce

Telefon:

41 344 63 07

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny stoi w samym centrum miasta, na Wzgórzu Zamkowym i należy do najważniejszych zabytków w tym mieście.

Jest to barokowa świątynia, gdzie zachowały się jeszcze elementy romańskie. Pierwsza świątynia pojawiła się tutaj w 1171 roku, o czym pisał m. in. Jan Długosz. Musiała zostać odbudowana po pożarze w roku 1244. Niestety, niedługo po tym uległa zniszczeniu w czasie najazdu tatarskiego. Jednak i wtedy zdecydowano się na jej odbudowę w tym samym miejscu. W późniejszych wiekach do odbudowanego kościoła dodano pomieszczenia zakrystii, a także przedłużono nawę. W 1600 roku pojawił się tu obraz Matki Boskiej Łaskawej, podarowany przez audytora sądu biskupiego w Krakowie. W połowie XVIII stulecia połączono kościół przejściem z kościołem Świętej Trójcy oraz Pałacem Biskupim. W 1805 roku podniesiono kolegiatę do statusu katedry. W późniejszych latach przeprowadzano liczne remonty, sprowadzano figury oraz obrazy i dbano o te elementy i malowidła, które były tu już wcześniej. 28 września 1971 roku obchodzono uroczyście 800-lecie świątyni, co połączono z nadaniem mu tytułu bazyliki mniejszej. 3 czerwca 1991 roku nastąpiła natomiast koronacja obrazu Matki Boskiej Łaskawej przez papieża Jana Pawła II, który odwiedził świątynie podczas pielgrzymki do kraju. Obraz ten otaczany jest wyjątkową czcią wśród wiernych. We wnętrzach świątyni znajdują się liczne ozdoby, piękne obrazy i polichromie. To, co było najbardziej wartościowe przeniesiono do katedralnego skarbca. Mieszczą się tam m. in. zbiory relikwiarzy oraz kielichów mszalnych, a także duża kolekcja ornatów. Przed świątynią roztacza się duży plac, który w ostatnim czasie także przeszedł remont. Okolice Wzgórza Zamkowego to także miejsce, gdzie znajduje się wiele innych, ważnych obiektów dla historii tego miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1492