Dworek Laszczyków

Adres:

Jana Pawła II 6, Kielce

Telefon:

41 34 492 97, 41 34 450 06

Dworek Laszczyków to bez wątpienia jeden z najważniejszych Kieleckich zabytków.

Znajduje się on na południowych stokach Wzgórza Zamkowego, niedaleko głównych zabudowań dawnych Kielc. Decyzję o jego budowie podjął ostatni starosta biskupi, Jakub Jaworski. Umowa dzierżawy tego terenu została podpisana z dziekanem Kolegiaty Kieleckiej, księdzem Jerzym Dobrzańskim, w marcu 1788 roku. Jaworski postawił tu dworek oraz towarzyszące mu zabudowania gospodarcze. Budynek jest wykonany z drewna, konkretniej z modrzewia. Podmurówka jest natomiast kamienno-ceglana. Całość przykryto dachem czterospadowym z pojedynczym gontem. We wnętrzach znajdowały się cztery pokoje, a przed frontem dobudowany został ganek. Jest to ostatni tego typu, drewniany obiekt w Kielcach. Obok tego budynku mieściły się kolejne – na południowy wschód zlokalizowana była oficyna mieszkalna, natomiast po drugiej stronie dworku były zabudowania gospodarcze, m. in. chlewik. Niedaleko powstała także stajnia, wozownia oraz ogród owocowy. Całość prezentowała się tak, jak przystało na budynek na Wzgórzu Zamkowym. Do czasów powojennych przed dworkiem znajdowała się także studnia, która zniknęła po doprowadzeniu tutaj bieżących mediów. Przez lata budynek był w rękach prywatnych i przetrwał nawet tak reformę rolną. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku budynek odkupiło państwo i zorganizowało tutaj zakład opieki zdrowotnej. W kolejnych latach dworek przechodził kilka remontów, ostatni już w XXI wieku. Lekarze przenieśli się w inne, lepiej dostosowane do tego miejsce. We wnętrzach dworku obecnie prezentowane są różne wystawy artystyczne. Cały teren obecnie należy do Muzeum Wsi Kieleckiej, które posiada jeszcze kilka placówek. Najważniejszą z nich jest skansen w Tokarni. Oglądać tam można ciekawe zbiory eksponatów, a także dawne chaty, kościół, wiatrak czy spichlerz.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 964