Kościół Świętej Trójcy

Adres:

Jana Pawła II, 25-000 Kielce

Kościół Świętej Trójcy w Kielcach to ciekawy przykład architektury sakralnej. Zlokalizowany jest on niedaleko kieleckiej katedry, przy ulicy Jana Pawła II.

Jak wiele innych zabytkowych obiektów w mieście, także i kościół Świętej Trójcy leży na czerwonym szklaku miejskim. Początki kościoła Świętej Trójcy są związane z tutejszym szpitalem dla ubogich, istniejącym ok. XVI wieku, a prawdopodobnie już dużo wcześniej. Kościół pojawił się przed 1602 rokiem, a w 1638 roku ustanowiono tutaj probostwo szpitalne. W kolejnych latach zastąpiono go murowanym budynkiem, którego wznoszenie zakończyło się w 1644 roku. Przy okazji wybudowano także kaplicę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. 80 lat później pojawił się tutaj ołtarz główny wraz z dwoma ołtarzami bocznymi. Ufundowane zostały one przez krakowskiego biskupa Konstantego Szaniawskiego i znajdują się w kościele po dzień dzisiejszy. Po powstaniu w 1726 seminarium w Kielcach, zdecydowano się na włączenie kościoła do zespołu seminaryjnego. W kolejnych dekadach dobudowywano tu m. in. wieżę, a także odnowiono wnętrza oraz dach. Ostatnie większe prace konserwacyjne miały tu miejsce po II wojnie światowej oraz na początku XXI wieku. We wnętrzu świątyni znajduje się także trójkondygnacyjny chór muzyczny, wsparty na kolumnach z drewna. Ciekawa jest także rokokowa ambona oraz obraz Trójcy Świętej, znajdujący się w głównym ołtarzu. Kościół Świętej Trójcy jest wciąż kościołem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, a więc tutejszym proboszczem jest zawsze rektor seminarium. W kościele odbywają się różnego typu wydarzenia religijne, jak rekolekcje dla nauczycieli lub uczniów kieleckich szkół. Codziennie, między poranną a wieczorną mszą, jest także modlitwa adoracji Najświętszego Sakramentu. Ciekawostką jest fakt, że odprawia się tutaj także msze w języku łacińskim.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1441