Muzeum Historii Kielc

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Św. Leonarda 4, 25-303 Kielce

Telefon:

41 340 55 20

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Historii Kielc mieści się przy ulicy Świętego Leonarda 4. Zajmuje XIX-wieczną kamienicę, która została przekazana muzeum w 2006 roku.

Przed tym przeszła dwuletni remont generalny, dzięki czemu może dzisiaj dobrze służyć gościom, którzy odwiedzają tutejsze wystawy. Wcześniej działały tutaj różne instytucje państwowe, przychodnia lekarska, a także biblioteka medyczna. Pomysł na powołanie do życia takiego muzeum jest jednak dużo starszy. Już na początku XX wieku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze utworzyło tutaj niewielkie muzeum, które przez kolejne lata wzbogacało się o różne przedmioty i dokumenty związane z historią Kielc. Działało ono do roku 1933, ale już wcześniej pojawiły się głosy, że należy utworzyć osobne muzeum, które będzie poświęcone dziejom tego regionu. Plany zaczęły się klarować tuż przed II wojną światową, która jednak zniweczyła wszystkie prace, a w międzyczasie zaginęło też wiele eksponatów. W latach późniejszych powstało w Kielcach Muzeum Świętokrzyskie, przemianowane następnie na Muzeum Narodowe w Kielcach. Tam z czasem pojawiła się wystawa historyczna, która jednak nie pokazywała wszystkich zgromadzonych eksponatów. Po latach zdecydowano się więc na utworzenie osobnej jednostki – Muzeum Historii Kielc. Otwarcie Muzeum Historii Kielc nastąpiło w obecnym miejscu w 2008 roku, a trzy lata później odwiedzało je już około 20 tysięcy gości rocznie. Na miejscu oglądać można stałą ekspozycję „Z dziejów Kielc”, gdzie zebrane są eksponaty od średniowiecza do XX wieku. Wystawa dostarcza wielu ciekawych informacji o tutejszych zabytkach, historii biskupów krakowskich oraz czasów wojennych. Oprócz tego muzeum organizuje różne wydarzenia kulturalne, m. in. spotkania z autorami książek i historykami. Odbywają się tutaj również warsztaty, a dodatkowo wydawane są tu różne publikacje poświęcone historii Kielc.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 865