Muzeum Narodowe - Muzeum Dialogu Kultur

Wstęp:

Płatny

Adres:

Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3, 25-303 Kielce

Telefon:

41 344 60 96

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Dialogu Kultur to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jak większość nowych jednostek muzealnych, jest to miejsce nowoczesne, gdzie edukacja jest prowadzona w sposób interaktywny. Jest to miejsce, gdzie można nauczyć się wiele o innych kulturach, jak i o swojej własnej. Wśród głównych zainteresowań muzeum są takie pojęcia, jak tradycja, dyskryminacja, tolerancja, dialog międzykulturowy, prawa człowieka, mniejszości religijne czy etniczne. Idea powstania tego muzeum pojawiła się w 2009 roku, a duży wpływ na rozwinięcie pomysłu miał dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Należy on także do zespołu ekspertów, wpływających na kształt Muzeum Dialogu Kultur. Kierownikiem została natomiast Monika Rosmanowska – politolożka i europeistka, która specjalizuje się w tematyce kultur wschodu. Kamienica, w której się mieści się obecnie Muzeum Dialogu Kultur, to słynna Kamienica pod Trzema Herbami. Powstała ona w II połowie XVIII stulecia, a przez wiele lat znajdowała się tutaj siedziba całego Muzeum Świętokrzyskiego, które stało się zalążkiem Muzeum Narodowego w Kielcach. Znajduje się ono przy kieleckim rynku. Na parterze mieści się biblioteka, w której znajduje się ponad 50 tysięcy książek. Na piętrze znajdują się natomiast zbiory muzealne, a także sala konferencyjno-kinowa i sala edukacyjna. Najważniejszym miejscem są dwie sale – Sala Biała oraz Sala Czarna, gdzie znajdują się wystawy stałe oraz czasowe. Wystawy stałe to m. in. „Siła pozytywnych relacji” czy „W labiryncie dialogu”. Ta druga zaprojektowana jest na kształt labiryntu, w którym ściany symbolizują przeszkody, które istnieją podczas budowania dialogu międzykulturowego. Zobaczyć też można odniesienia do segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych czy RPA. Wystaw jest tutaj więcej, a każda z nich daje nam bardzo mocno do myślenia na temat nas i naszych sąsiadów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 801